MIMS Automechanika Moscow 2019 Fuarı

ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE
SİRKÜLER NO:519

 

26 – 29 Ağustos 2019 tarihleri arasında Rusya'nın Moskova şehrinde düzenlenecek olan Automechanika MIMS 2019 Fuarına Birliğimizce milli katılım organizasyonu gerçekleştirilecektir.

İlk kez 2007 yılında düzenlenmiş olan fuar, bu sene 13. kez düzenlenecek olup, Rusya'nın en önemli otomotiv yan sanayi fuarı konumundadır. 2018 yılında 8 ülkenin milli katılım düzenlediği ve 41 ülkeden 1.323 katılımcının yer aldığı fuara, başta Rusya ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere tüm dünyadan yaklaşık 26.000 ziyaretçi ziyarette bulunmuştur. Fuarda binek, hafif ticari ve ağır ticari araçlara yönelik her türlü parça, ekipman, aksesuar, ve tamir-bakım ürünleri sergilenecektir.

Fuarın seyahat ve konaklama hariç diğer standart hizmetler dâhil nakliyeli ve dekorasyonlu standlı m² satış fiyatı 450 € olarak belirlenmiş olup, 2017/4 sayılı Yurtdışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar kapsamında desteklenmesi için Ticaret Bakanlığına müracaat edilmiştir. Bakanlık onayı sonrası m² destek tutarı Bakanlığın internet sitesinde açıklanacak olup, Rusya Federasyonu hedef ülke olarak belirlendiği için %70 oranında destek olması beklenmektedir.

Fuara katılmak isteyen firmaların 3.000 € avansı Vakıflar Bankası Bursa Ticari Şube (Şube Kodu:1229) nezdindeki EUR HESAP NO: 00158048012268452 IBAN NO: TR63 0001 5001 5804 8012 2684 52 Birliğimiz hesabına katılımcı şirket banka hesabından Birliğimiz banka hesabına olacak şekilde ödedikten sonra https://bit.ly/2Qfv8xE linkinden ulaşılabilen online başvuru formunu doldurmaları ve formda yer alan dekont yükleme alanına avans ödeme dekontunun bir kopyasını yüklemeleri gerekmektedir.

Katılımcı firmaların milli katılım alanına yerleştirilmeleri 3 kriter sırasıyla göz önüne alınarak Birliğimizce gerçekleştirilecektir:

1) Fuara, Birliğimiz organizasyonu ile daha önceki yıllarda katılım sağlayıp sağlamama ve eski katılım sayısı (Yerleşim sırasının belirlenmesinde en ağırlıklı kriter bu kriter olacaktır)
2) Avans ödeme ve başvuru yapma önceliği (2. ağırlıklı kriterdir)
3) Talep edilen m² büyüklüğü (3. Ağırlıklı kriterdir)

Firmalarımızın herhangi bir sebepten ötürü katılımdan vazgeçmeleri durumunda yatırmış oldukları katılım bedeli geri ödenmeyecektir. Bu yıl fuarın repair & maintenance holünde yani bakım servis ekipmanları holünde kısıtlı 91 m² alan rezerve edilmiş olup, bu alanda yer almak isteyen firmaların bu yöndeki taleplerini 20 Aralık 2018 tarihine kadar bizlere bildirmeleri rica olunur. Eğer 91 m2 nin altında firma talebi gelirse bu yer alınmayacak ve başvuran firmalara yan sanayi holünde Milli katılım standlarının yer alacağı yerimizden yer teklif edilecektir. Ayrıca bu yıl fuarla aynı zamanda yapılan ve fuarın ikinci ve üçüncü günü düzenlenen IMAF (International Moscow Automotive Forum) etkinliğine Birliğimizin sponsor olması ve geniş reklam imkanlarından faydalanılması planlanmaktadır. Bu nedenle firmaların öncelikli başvuruları önem arz edecektir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

e-imzalıdır
Özcan KOLBAŞI
Genel Sekreter V.

 

EK: Katılım şartları ve başvuru bilgileri

MIMS 2019 Fuarı
Uygulanacak Teşvikler

Fuar, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun 07.04.2017 tarih ve 30031 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2017/4 sayılı “Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar” çerçevesinde devlet desteği kapsamındadır. Bu karara göre; Bakanlıkça belirlenecek ve resmi web sayfasında ilan edilecek; yer kirası, nakliye, ulaşım ve standa ilişkin giderlere karşılık olarak katılımcıya metrekare bazında ödenecek bedelin:
· Katılımcılar (üretici-imalatçı organizasyonları dahil) için % 70'i (toplam destek tutarı 85.000 TL'yi aşmamak üzere) fuara katılım sonrasında destek olarak ödenir. Rusya, Ticaret Bakanlığı'nca hedef ülke olarak belirlenmiştir.

Desteğe tabi tüm ödemelerinin bankacılık sistemi içerisinde havale yoluyla firma hesabından yapılması gerekmektedir.
Şahıs firmaları söz konusu devlet desteğinden faydalanamamaktadır.

Katılım Bedeli
Katılım bedeli (üretici/imalatçı organizasyonları dahil): 450 €/ m2

Fuara katılan firmalar 2017/4 sayılı Karar kapsamında yurt dışı fuar katılımlarına sağlanan teşviklerden fuar sonrası yararlandırılacaklardır. Fuar katılımcısı firma, katılım toplam bedelinin tamamını Birliğimize ödeyecek ve Devlet Destek evraklarını Birliğimize teslim edecektir.
Fuar katılımına ilişkin Devlet Desteği karşılığı tutar fuar sonrasında dosyanızın Birliğimizce incelenmesine müteakip herhangi bir eksik bulunmaması durumunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından doğrudan firmanın banka hesabına yatırılacaktır.
Katılım Ücretine Dahil Hizmetler
- Yer kirası
- Özel tasarım stant inşaatı ve standın standart malzemelerle genel dekorasyonu
- Sergi mallarının gümrükleme ve sigortalama işlemleri dahil gidiş-dönüş nakliyesi
- Elektrik, internet bağlantısı
- Fuar kataloğuna giriş
- Genel tanıtım giderleri
- Türk katılımcıları için hazırlanacak katalogda yer alma
- İçecek ikramları
- Genel güvenlik ve temizlik

Ödeme Koşulları
Katılımcılar 3.000 € avansı peşin ödeyeceklerdir (ödeme başvuru sahibi firma hesabından Birlik hesabına banka havalesi yoluyla yapılacaktır)

(avansın ödendiğini gösterir dekont başvuru formu ile birlikte online olarak yüklenecektir).
Avans ödemesi sonrası kalan tutar iki eşit taksitte ödenecektir:
1.taksit – en geç 1 Şubat 2019 tarihine kadar
2.taksit – en geç 1 Mayıs 2019 tarihine kadar ödenmelidir.
Firmalarımızın herhangi bir sebepten ötürü katılımdan vazgeçmeleri durumunda ödemiş oldukları katılım ücretleri geri ödenmeyecektir.

Ödemenin Yapılacağı Banka Hesap No
Alıcı: Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği
Banka Adı: Türkiye Vakıflar Bankası Bursa Ticari Şubesi (1229)
€ Hesap No: 00158048012268452
€ IBAN: TR63 0001 5001 5804 8012 2684 52

Ödemeler yapılırken, fuarın adı dekont üzerinde belirtilecek ve dekontun bir kopyası online başvuru formunda yer alan alana yüklenecektir. (İlk ödemeyi yaptıktan sonra, banka dekontu ile birlikte Online Başvuru Formu'nu doldurmayı unutmayınız ve ulaştığına dair teyit alınız.)
Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2017/4 Sayılı Kararın Uygulama Usul ve Esasları'nın 10. Maddesinin 1. ve 2. fıkrasında:

(1) Organizatörlerin tanıtım desteği kapsamındaki harcamalarına ilişkin ödemeleri ile katılımcıların yapacağı ödemelerin bankacılık sistemi çerçevesinde düzenlenen ödeme belgeleri ile tevsik edilmesi gereklidir. Katılımcı/organizatör tarafından bu şekilde yapılmayan ödemeler, fuar destek başvurusu kapsamında değerlendirmeye alınmaz.

(2) Katılımcılar, yurt dışındaki fuar iştirakleri kapsamındaki ödemelerini, katılımcılara veya katılımcılar adına harcama yapmaya yetkili kişilere ait banka hesabından destek müracaatı süresi içinde fuarın yetkili organizatörünün hesabına veya faturada açıkça belirtilen hesaba aktarmakla yükümlüdür” denilmekte olup, teşvik ödemelerinde sıkıntı yaşamamanız açısından; fuara katılım bedeli ödemelerinin firmanız banka hesabından Birliğimizin banka hesabına aktarılması, bankaya elden ödeme yapılmaması gerekmektedir.

Başvuru ve Detaylı Bilgi İçin
ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Fuarlar ve Heyetler Şubesi
Tel : 0 224 219 10 00
E-posta: turana@uib.org.tr
İlgili Kişi; Aslıhan TURAN dahili:1914
Online Başvuru Formu: https://bit.ly/2Qfv8xE