ALIM HEYETLERİ

2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında veya Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan görevlendirme ile gerçekleştirilmekte olan Alım Heyetlerinde, heyet katılımcısı olan ithalatçı-toptancı yabancı firma temsilcileri ilgili ülkelerde görevli Ticaret Müşavirliklerince tespit edilmekte ve bilgileri Birliğimize iletilmektedir.

Alım heyeti organizasyonlarında yabancı firma temsilcileri ülkelerinden Türkiye'ye gelmekte, Türkiye'de yerleşik üretici ve ihracatçı firmalarla ikili iş görüşmeleri, fabrika ve tesis ziyaretleri ve bazı fuarla eşzamanlı heyet organizasyonlarında da fuar ziyaretleri yapmaktadır.

Alım Heyeti kapsamında yabancı katılımcıların Türkiye'deki konaklama bedeli Ekonomi Bakanlığı'nca; şehir içi/şehirlerarası transferleri, programda belirtilen öğle/akşam yemekleri, görüşmelerin teknik altyapısı ve basılı malzemeleri de Birliğimizce karşılanmaktadır.

Alım Heyeti ikili iş görüşmelerine Türkiye'de yerleşik firmalar için ücretsiz olup, alım heyeti organizasyonları ile firmalarımızın yabancı firmalarla iş bağlantıları kurmaları amaçlanmaktadır.

Birliğimizce 2016 yılında sektörün en büyük 2 fuarı olan Automechanika İstanbul ve Comvex fuarları ile eşzamanlı alım heyetleri organize edilmiştir.

 

TİCARET HEYETLERİ

2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında gerçekleştirilmekte olan Sektörel Ticaret Heyetlerinde, heyet katılımcısı olan firma temsilcileri Türkiye'den heyetin yapılacağı yabancı ülkeye götürülmekte, o ülkede yerleşik ithalatçı ve toptancı firmalarla ve/veya ana sanayi firmaları ile ikili iş görüşmeleri, fabrika ve tesis ziyaretleri ve bazı fuarla eşzamanlı heyet organizasyonlarında da fuar ziyaretleri yaptırılmaktadır. Genellikle yabancı ülkede yerleşik PR firması ile anlaşılmakta olup, katılımcılarımızın heyet organizasyonundan maksimum fayda elde etmesi için mümkün olduğunca çok sayıda yabancı firma ile görüştürülmesi sağlanmaktadır. Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında katılımcıların uçak bileti, ilgili ülkedeki konaklama hizmeti, ilgili ülkede şehir içi/şehirlerarası transferleri, programda belirtilen öğle/akşam yemekleri, PR ve tanıtım hizmeti ve görüşmelerin teknik altyapısı, heyet katılımcıları kataloğu ve diğer basılı malzemeler belirtilen kişi başı katılım bedeline dahildir ve Birliğimizce organize edilmektedir.

Sektörel Ticaret Heyetleri ön destekli organizasyonlar olup, devlet desteği önceden düşülerek kişi başı fiyat belirlenmekte olup, heyet sonrası herhangi bir geri ödeme yapılmamaktadır.
Birliğimizce 2015 yılında 3 farklı ülkeye sektörel ticaret heyeti gerçekleştirilmiş olup, 2016 yılında 5 ülkeye sektörel ticaret heyeti yapılması programlanmıştır.