35 ÜLKENİN OTOMOTİV DEVLERİ BURSA'DA…

12.11.2019

 

DÜNYA OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ BURSA'DA BULUŞTU…

BURSA OTOMOTİVDEKİ GÜCÜNÜ GÖSTERDİ…

BURSA - Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nin ev sahipliğinde, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB), Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) ve Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) iş birliğinde, bu yıl ikincisi düzenlenen “Automotive Meetings-Bursa” (Dünya Otomotiv Buluşmaları-Bursa) etkinliği, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yoğun bir katılımla başladı.

Türkiye dahil 35 ülkeden 250'nin üzerinde otomotiv ana ve yan sanayi firması temsilcisini bir araya getiren bu dev buluşmada yeni model, siparişler ile trendler görüşülecek ve sektörün son durumu ele alınacak.

Dünyanın otomotiv devlerini buluşturan etkinliğin açılış törenine; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Sühendam Urbay, OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, DOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Çakır ile HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun başta olmak üzere yerli ve yabancı otomotiv sektör temsilcileri katıldı.

“Yeni modellerle trendler görüşülecek, sektörün son durumu ele alınacak”

Ev sahibi olarak Zirvenin açılış konuşmasını yapan Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Sühendam Urbay, bu yıl ki organizasyonda yabancı ve yerli 250'nin üzerindeki otomotiv ana ve yan sanayi firma temsilcisinin bir araya geldiğini ifade etti. Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Sühendam Urbay şöyle konuştu: “Bu dev buluşmada yeni modeller, siparişler, trendler görüşülerek, sektörün son durumu ele alınacak. Bursa olarak biz, bu toplantıyı çok önemsiyoruz. Sektörün bu alandaki yaptığı ihracat 30 milyar dolar civarındadır. Şehrimiz üretimde oldu gibi ihracat açısından da amiral gemisi konumunda olup bunda, firmalarımızın global anlamda tedarikçi olmalarının payı büyüktür. Bugün burada başlayacak işbirliklerinizin devamı umarım firmalarımıza ve ülkelerimize önemli kazanımlar sağlar.”

“Gelinen nokta güzel ama yeterli değil”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ise şunları söyledi: “2017 ve 2018 yıllarında kırılan rekorlardan sonra, 2019 yılında bir kez daha 30 milyar Doların üzerinde bir ihracata imza atacağız ve üst üste iki yıl 30 milyar USD'nin üzerinde ihracat gerçekleştirmiş olacağız. Otomotiv endüstrimizin bu başarısı, ülkemizin her alanda gelişimi adına gelecekte çıtayı daha da yukarıya çıkarmak için bizleri motive ediyor. Bizler otomotiv endüstrimizin bugüne kadarki başarıları ile gurur duyuyor ancak gelinen noktayı hiçbir zaman yeterli görmüyor ve gelecekte katma değeri yüksek ürünlerle endüstrinin ihracat değerlerini daha yukarılara taşımak istiyoruz.”

“Bursalı sanayici araştırıyor, çalışıyor”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, “Bursa gelişmiş altyapısı, iyi eğitilmiş kalifiye iş gücü, güçlü tedarik zinciriyle otomotivin üssü. Organize sanayi bölgesi, serbest bölge, lojistik geçiş bağlantıları ve lokasyonuyla stratejik bir kent. Bursa sanayicileri gezen kurt aç kalmaz misali araştırıyor, farklı kesimlerle buluşuyor, hayal ediyor. Dünya pazarlarına ihracat yapan bir sektör konumunda olarak iç ve dış pazarda rekabet gücüne ulaşmış durumda. Bursa'mızda otomotiv sektörüyle alakalı çok önemli kurumlar var. 3 gün boyunca dünya otomotiv devleri burada bir araya gelerek önemli işleri görüşecek ve bir farkındalık yaratacak. Dolayısıyla böyle önemli bir konuyla ilgili bu denli güzel bir etkinlik düzenleyen tüm kurumlara özellikle teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Bu organizasyonlar önemli kazanımlar sağlayacak”

DOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Çakır da, “İsveç, Güney Kore, Kanada, Mısır gibi pek çok önemli ülkeden sektör öncüsü burada bizlerle bir arada olacak. 3 gün boyunca otomotiv dünyasının temsilcileriyle sektörün durumu ve geleceği konusunda ikili görüşmeler yapılacak. Bu organizasyon ile ülkemiz ve sektörümüzün önemli kazanımlar elde edeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun ise, “Ülkemiz ihracat şampiyonu otomotiv ana ve yan sanayinin önemli firmalarının yer alacağı etkinliği, kentimiz ve ülkemiz adına önemsiyoruz. 15 bin istihdamı bünyesinde barındıran ve hızla gelişen bir bölgeyiz. Yine bölgemizde, otomotiv yan sanayisinde faaliyet gösteren firmalar oldukça fazla. Bu anlamda firmalarımızın bu önemli etkinlikte iş birlikleri yapmalarını çok değerli buluyoruz” dedi.

Dünyadaki en etkili ve başarılı “Automotive Meetings” etkinliklerinden birisine ev sahipliği yapan Bursa programının ikinci ve üçüncü günlerinde, 5 binin üzerinde ikili iş görüşmeleri yapılması planlanıyor.

İlgili Fotoğraflar