TÜRK OTOMOTİV YAN SANAYİ ALMANYA'DA “KALİTE” ŞOVU YAPTI

TÜRK OTOMOTİV YAN SANAYİ ALMANYA'DA “KALİTE” ŞOVU YAPTI.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), yan sanayi alanında dünyanın en önemli fuarlarından olan Automechanika Frankfurt'a 21 firma ile milli katılım düzenledi. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği Türk firmaları, motor parçalarından elektrik aksamlara, yedek parçalardan atölye ekipmanlarına kadar çok sayıda ve en yeni ürün grubunu sergiledi. 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Fuar, bu yıl sonunda 31 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk otomotiv sektörümüzün Almanya'ya olduğu kadar AB ve diğer ülkelere olan ihracatına ivme katacak. Türkiye, fuarın düzenlendiği yan sanayi alanında da modern ekipmanları, kalifiye iş gücü, sermaye yoğun üretimi ve satış sonrası servisi ile tüm dünya ülkeleri için en güvenilir partnerlerden biri” diye konuştu. 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), yan sanayi alanında dünyanın en önemli fuarlarından olan Automechanika Frankfurt Fuarına milli katılım düzenledi. Almanya'nın Frankfurt kentinde 11-15 Eylül tarihlerinde düzenlenen fuara, OİB liderliğinde 21 Türk firması katıldı.

180 bin metrekare alanda düzenlenen, 76 ülkeden 4 bin 843 firmanın katıldığı fuarda Türk firmalarına yoğun ilgi oldu. Türk firmaları, Automechanika Frankfurt'ta motor parçalarından elektrik aksamlara, yedek parçalardan atölye ekipmanlarına kadar çok sayıda ve en yeni ürün grubunu sergiledi.

Türkiye'de 12 yıl üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin ülkedeki ilk ve tek koordinatör birliği olan OİB adına fuara OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, Yönetim Kurulu Üyeleri Yasin Akdere ve Denetim Kurulu Üyesi Ali Kemal Yazıcı katıldı. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, fuarın Türk otomotiv sektörünün Almanya'ya olduğu kadar Avrupa Birliği ve diğer ülkelere olan ihracatına ivme katacağına inandıklarını söyledi.  

Çelik: “Yan sanayide de güvenilir partneriz”

Geçen yıl 28,5 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek ihracat rakamına ulaşan sektörün 2018 yılı sonunda da 31 milyar dolar ihracat hedeflediğini vurgulayan Baran Çelik “Fuarın, kısa ve orta vadede ihracat hedeflerine ulaşmamıza destek olacağını düşünüyoruz. Ayrıca fuar ziyaretçisi firmalarla iş birliğinin genişletilmesi, söz konusu ülkelerin ekonomik büyümesine de katkı sunacaktır” diye konuştu.  

Türkiye'nin, Automechanika Frankfurt fuarının düzenlendiği otomotiv yan sanayi alanında oldukça güçlü olduğuna dikkat çeken Baran Çelik, “Otomotiv yan sanayimiz, Türk otomotiv endüstrisinin büyümesi ve modernizasyonundan olumlu yönde etkilendi ve çok hızlı büyüdü. Bu sanayideki şirketlerin çoğu modern ekipmanlara, yeni teknolojilere, kalifiye iş gücüne, sermaye yoğun üretime ve satış sonrası servis imkanına sahip. Bu anlamda yan sanayide de gerek Almanya gerekse diğer dünya ülkeleri için en güvenilir partnerlerden biriyiz” diye konuştu. 

“Türkiye otomotivde küresel bir güç”

Türkiye'nin otomotivde küresel bir güç olduğunun altını çizen Baran Çelik, “Türkiye, 1,7 milyon adetlik üretimi ile dünyada 14., Avrupa'da 5.büyük üretici durumunda. AB-28 ülkeleri arasında ise Türkiye ticari araç üretiminde 2.sırada. Ağırlıklı olarak Avrupa Birliği Ülkeleri olmak üzere yaklaşık 200 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ürettiğimiz motorlu araçların yüzde 80'i ihraç ediliyor. AB ülkelerinin otomotiv ihracatındaki payı da yüzde 77. Rakamlardan da görüleceği üzere Türk otomotiv endüstrisi, ana ve yan sanayisi ile yüksek seviyede deneyime sahip küresel bir güç” dedi.

Fuarın düzenlendiği Almanya'ya olan ihracata ilişkin bilgiler de paylaşan Baran Çelik, şunları söyledi: “Almanya, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı durumunda. Ülkemizin Almanya'ya yönelik ihracatı 15 milyar doların üzerinde. Almanya'ya olan otomotiv ihracatımız ise geçen yıl 4 milyar doları aştı. Bu yıl sonunda bu rakamın 5 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.” 

 

 

 

İlgili Fotoğraflar