OİB'DEN MOBİLİTEDE FARK YARATAN PROJELERE 1 MİLYON TL ÖDÜL

19.12.2023

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), İTÜ Çekirdek Big Bang Start-up Challenge yarışmasında otomotiv sektöründeki beş girişim projesine toplam 1 milyon TL ödül verdi. Türk otomotiv endüstrisinin dünyada yaşanan dönüşümün güçlü bir parçası olmasını sağlayacak yenilikçi projeleri sektöre kazandırmayı hedefleyen OİB, Türkiye'nin en önemli girişimcilik etkinliklerinden olan Big Bang Start-up Challenge'a 2015 yılından bu yana ödülleriyle destek veriyor.  

Bu yıl OİB'in 1 milyon TL  değerindeki ödüllerini OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve OİB Denetim Kurulu Üyesi ve OGTY Komite Başkanı Ömer Burhanoğlu, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Leon Kalma birlikte açıkladı. Buna göre OİB ödüllerine Newky, Whysee, ZGN Otonom, SuTech Otonom ve Powea Akıllı Enerji Çözümleri projeleri layık görüldü. 

Çelik: “Otomotiv endüstrisi bu yıl en yüksek ihracat rakamına ulaşacak”

Etkinlikte konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Son 18 yılın 17'sinde Türkiye ihracatının şampiyonu olan otomotiv endüstrimiz bu yıl yaklaşık 35 milyar dolar ihracat ile tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşmaya hazırlanıyor. Bu başarıyı artırarak sürdürmeyi hem ihracatımızdaki katma değeri artırmayı hem de sektörümüzde yaşanan hızlı dönüşümü yakalamayı hedefliyoruz. Bunun için de 10 yılı aşkın süredir gençlere destek oluyor, sektörümüzün gücünün ve tecrübesinin, genç girişimcilerin yaratıcı akıllarıyla birleşmesini sağlıyoruz. Geleceğin ihtiyaçlarını anlayabilmemiz için gençlerin bilgisine, kültürüne, çevikliğine ihtiyacımız var” dedi. 

OİB OGTY Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da “OİB olarak, Ticaret Bakanlığı himayelerinde ve TİM koordinatörlüğünde 2012 yılından bu yana düzenlediğimiz OGTY'de desteklediğimiz projeler 44 milyon dolar yatırım aldı, 15 milyon dolar ciroya ulaştı ve 1.300'den fazla kişiye istihdam sağladı. Bu projelerin bugünkü değerleri 340 milyon dolar. Ayrı bir gurur da yüzde 60'ının şirketleşmiş olması. Sektörümüze ve TOGG'a kazandırılan start-up'lar var. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Mobilitede yatırım almış her 2 start-up'tan 1'i mutlaka bizim programdan çıkıyor. Bu güzel sonuçlar sanayi temsilcilerinin desteği, yatırımcıların, girişim sermayesi fonlarının daha çok oyuna girmesi ve devletin teşvik mekanizmalarını oluşturmasıyla kalıcılığa ulaşacak. Big Bang de bu ekosistemin en kıymetli ateşleyicilerinden” dedi. 

OİB Ödülleri 

Newky                                                           200 bin TL

Whyseye                                                        200 bin TL

ZGN Otonom                                                200 bin TL

SuTech Otonom                                            200 bin TL        

Powea Akıllı Enerji Çözümleri                         200 bin TL      

 

 

İlgili Fotoğraflar