OİB, OTOMOTİVDE YILIN YENİLİKÇİ TASARIMLARINI ÖDÜLLENDİRECEK

29.04.2019

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) sektörde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla 9-10 Mayıs tarihlerinde Sabancı Üniversitesi'nde gerçekleştireceği Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması'nda ödüller, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla sahiplerini bulacak.

 

“Otomotivde Dijital Dönüşüm” temasıyla düzenlenecek etkinlikte, başarılı proje sahipleri 250 bin TL ödül, yurtdışında eğitim ve İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezinde projelerini geliştirme hakkı kazanacak. 

 

Türkiye ekonomisinin 13 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesini amaçlayan Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, 9-10 Mayıs tarihlerinde Sabancı Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek. Türk otomotiv endüstrisinin tek koordinatör birliği olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde bu yıl 8. kez düzenlenecek olan yarışma, “Otomotivde Dijital Dönüşüm” temasıyla sektörün geleceğine ışık tutacak.

Yılın en yenilikçi tasarımlarına ödüllerin verileceği, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan etkinlikte, birbirinden başarılı konuklar teknoloji ve buna bağlı olarak gelişen mobilite kavramının otomotiv sektörüne yansımasını, dijitalleşmenin sebep olduğu hızlı gelişmeleri ve yenilikleri de paylaşacak.

 

İlk gün finalist sunumları ve ödüllerle renklenecek

Serdar Kuzuloğlu'nun sunumuyla düzenlenecek etkinliğin ilk günü olan 9 Mayıs'ta yarışmaya en çok proje gönderen Üniversite ve Ar-Ge Merkezi Ödülleri ile İNOVALİG ödülleri dağıtılacak. Bosch-Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Steven Young “Otonom Araçlara Giden Yol ve Dijitalleşme” ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş da “Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Blockchain” konulu birer konuşma yapacak. Ayrıca Türkiye'nin Otomotivde Dijital dönüşümü konulu panelin yanında, finalist projelerin girişimci sunumları ve oylamalar olacak. Otomotiv ve teknoloji şirketlerinden startup'lara, melek yatırımcılardan teknokentlere, üniversitelerden nihai tüketicilere kadar pek çok alandan temsilci bir araya gelerek iş birliği ekosistemine yönelik görüşme fırsatı da yakalayacak.

 

TOGG CEO'su Karakaş, Türkiye'nin Otomobili Projesi'ni anlatacak

Etkinliğin ikinci günü olan 10 Mayıs'ta ise yerli otomobil konusunda tüm gözlerin çevrildiği Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO'su M. Gürcan Karakaş bir konuşma yapacak. “Türkiye'nin Otomobili Projesi ve Otomotiv Ekosisteminin Dönüşümü” konulu bir konferans verecek olan Gürcan Karakaş, yerli otomobil üretimi konusundaki detayları açıklayacak. Yine, Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun'in de konuşma yapacağı etkinliğin 2. Gününde, Levent Erden ve Serdar Kuzuloğu da “Girişimci Kafası” konulu bir sohbet gerçekleştirecek.

 

 

Toplam 250 bin TL para ödülü dağıtılacak

OİB'in, sürücüsüz, yapay zekaya sahip, birbiriyle bağlantılı ve elektrikli araçların kullanımının giderek yaygınlaştığı bir çağda Türkiye'nin sadece üretim değil, aynı zamanda Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Merkezi olma vizyonuyla imza attığı yarışmada, kazananlara toplam 250 bin TL ödül dağıtılacak. Yarışmanın birincisi 70 bin TL, ikincisi 60 bin TL, üçüncüsü 50 bin, dördüncüsü 40 bin TL ve beşincisi de 30 bin TL ödül alacak. Dereceye girenler Ticaret Bakanlığı desteğiyle iki yıl süresince yurtdışında eğitim görmeye hak kazanacak. OİB, ayrıca nakdi ödüllere ek olarak dereceye giren projelerin İTÜ ARI Teknokent iş birliğinde kuluçka merkezinde geliştirilmesine de destek olacak.

 

 

Detaylı bilgi için:

https://www.otomotivingelecegi.com