BARAN ÇELİK: “OTOMOTİV, TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK İHRACATÇI SEKTÖRÜ KONUMUNA GELMİŞTİR”

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Avrupa Birliği Ekonomi Müsteşarlarının katılımıyla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) gerçekleştirilen Otomotiv Sanayi Toplantısında, sektörün ihracat performansı hakkında bilgiler verdi. Son dönemde Türk Otomotiv Endüstrisinin hızlı bir gelişme kaydettiğini ifade ederek, “Otomotiv Endüstrisi 2017 yılında Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 18'ini tek başına gerçekleştirmiştir” dedi.

Bugün Türk otomotiv endüstrisinin, Türkiye imalat sanayinin ana itici güçlerinden birisi konumunda yer aldığını dile getiren Baran Çelik, “Otomotiv yan sanayi de sektörde yaşanan gelişmelerin sonucunda hızla gelişim göstermiştir. AB ile Gümrük Birliği Anlaşması ve Türkiye'nin AB adaylığı, Türk otomotiv endüstrisinde AB ürün ve çevre standartlarının kabul edilmesine yol açmıştır. Böylece, Türk şirketlerinin pek çoğu AB mevzuatına uygun olarak kalite sistem sertifikalarını almışlar ve Dünya standartlarında kalifikasyon seviyesine ulaşmışlardır. Sonuç olarak, Türk otomotiv endüstrisi bugün itibariyle teknoloji ve uluslararası sertifika konularında çok ileri bir aşamaya ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2017 yılında 1.7 milyon adet motorlu araç üretmiş olduğuna dikkat çeken Başkan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Türk Otomotiv Endüstrisi'nin AB Ülkelerine yönelik ihracatı, toplam otomotiv ihracatının yüzde 77'sini oluşturmaktadır ki bu aynı zamanda endüstrinin ulaştığı teknolojik seviyenin de göstergesidir. Türkiye 2017 yılında 1.7 milyon adet motorlu araç üretmiş ve bu üretim rakamının yüzde 80'i dünyaya ihraç edilmiştir. Sektöre yönelik son 5 yıllık dönemde artan devlet teşvikleri, otomotiv endüstrisinin üretim ve ihracat rakamlarının bugünkü seviyelerine ulaşmasına büyük katkıda bulunmuştur. 60 yıldan fazla süredir faaliyetlerine devam eden otomotiv endüstrimiz aynı zamanda son 12 yılın ihracat şampiyonudur. Endüstri ihracatı 2017 yılında 28.5 milyar USD ile tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır. Türkiye'nin yan sanayinde de üretici ve ihracatçı olarak önemi giderek artmaktadır. Otomotiv yan sanayimiz, sektörün ihtiyaç duyduğu neredeyse tüm aksam ve parçaları üretebilme kabiliyetine sahiptir. 2017 yılında ulaşılan 10 milyar USD'lik yan sanayi ihracat rakamı, toplam otomotiv ihracatının yüzde 34'ünü oluşturmaktadır.”

 

İlgili Fotoğraflar