OTOMOTİVİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK PROJELERE MESSE FRANKFURT'TAN ÖDÜL

22.11.2021

Otomotiv yarışmasının şampiyonları, Automechanika Frankfurt'ta dünyaya tanıtılacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından bu yıl 10.su düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması'nda (OGTY) dereceye giren ilk beş proje, Messe Frankfurt İstanbul tarafından ödüllendirildi. Proje sahiplerine ödülleri, Messe Frankfurt İstanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle ve OİB desteğiyle 18-21 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Automechanika İstanbul Plus Fuarı'nda takdim edildi. Proje sahiplerine ödülleri, OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, Messe Frankfurt İstanbul Show Direktörü Can Berki ve Automechanika İstanbul Fuar Direktörü Alemdar Sönmez tarafından verildi.

Buna göre yarışmanın birincisi Can Acar, ikincisi Ahmet Seçer ve üçüncüsü Bekir Bostancı, Automechanika partnerliğinde Almanya'da gerçekleştirilecek olan Automechanika Frankfurt 2022 fuarına katılım imkânı yakaladı. Yine ilk üçe giren projelerin sahipleri ile yarışmada dördüncü olan Emre Demir ve beşinci olan Serdar Sultanoğlu da TÜYAP'ta süren Automechanika İstanbul Plus Fuarı'nda E-Mobility-Start-up bölümüne katılarak markalarını ve projelerini tanıtma fırsatı elde etti.

Çelik: “Genç yetenekler projeleriyle Türkiye ekonomisine katkı yapacak”

Ödül töreninde konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, otomotiv endüstrisinin en büyük Ar-Ge ve inovasyon etkinliği olan OGTY'de dereceye giren proje sahiplerine verdikleri fuar ödülünden dolayı Messe Frankfurt İstanbul'a teşekkür etti. Dijital ve yeşil dönüşümün mobilite endüstrisine şekil vermeye devam ettiğine dikkat çeken Baran Çelik “Dönüşümün bir parçası olmak, Türkiye'nin katma değerli üretimini ve dolayısıyla ihracatını artırabilmek için OİB olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gereken destek sağlandığında genç yetenekler ülke ekonomisine katkı yapacak projeleri hayata geçirmeye hazır ve istekliler. Biz de 10 yıldır bu desteğin bir parçası olmak amacıyla OGTY etkinliğimizi sürdürüyoruz. Yarışmaya başvuran projeleri incelediğimizde bu sürecin doğru anlaşıldığını görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde 2012 yılından bu yana düzenledikleri yarışmanın bu yılki temasının Hareketlilik Ekosisteminde Çözümler olduğunu hatırlatan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Bu yarışmada elde ettiğiniz başarı sizin için de bizim için de bir başlangıç. Başarıyı devam ettirme yolunda hepimizin katkıları olacak. Siz İTÜ Çekirdek kuluçka programına dahil olup projenizi geliştirmeye devam edecek ve Big Bang Start-Up Challange gibi etkinliklerde kendinizi yeniden gösterme şansına sahip olacaksınız. Ayrıca ilk beş finalistimiz bu fuarın E-Mobility-Startup bölümüne katılarak marka ve projelerini tanıtma fırsatı bulacaklar. Biz ise bu süreç boyunca ve ihtiyacınız olan her dönemde size destek olacağız” diye konuştu.

İlgili Fotoğraflar