OİB BAŞKANI BARAN ÇELİK, ÇİNLİ BASIN MENSUPLARINI UİB'DEKİ MAKAMINDA AĞIRLADI

07.08.2018

BARAN ÇELİK: “ÇİN, YERLİ OTOMOBİL İHRACATI İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Türk otomotiv endüstrisi, ihraç pazarları ve birliğin genel yapısıyla ilgili görüş almak adına Türkiye'ye gelen Çinli basın mensuplarını Uludağ İhracatçı Birlikleri'ndeki (UİB) makamında ağırladı.

OİB'in yapısı ve ihracat potansiyeli ile ilgili Çinli gazetecilere açıklamalarda bulunan Baran Çelik, OİB'in Türkiye'deki 65 birlik arasındaki en büyük birlik olduğunun altını çizerek, otomotiv sektörünün ülkemizde son 12 yılın ihracat şampiyonu olduğunu hatırlattı. Bu yıl 13. Şampiyonluğu göğüslemek için çalıştıklarını da belirten Çelik, “OİB, 2017 yılında toplam 28.5 milyar dolarlık bir ihracat rakamını yakalamıştır. En büyük ihraç pazarımız şu an için yüzde 79 gibi bir oranla AB ülkeleridir. AB'yi, Afrika, Asya ve ABD takip etmektedir. Çin'e yaptığımız ihracat ise 2017 itibarıyla 48 milyon dolar seviyelerindedir. Bu rakam 2018 yılının ilk 7 ayında 38 milyon dolara ulaşmıştır. Ben Çin ile ihracatımızın bu yıl daha da artacağını düşünüyorum ancak tabi bunlar istenen seviyeler değildir” şeklinde konuştu.

Çin'e ihraç edilen ürünlerin ağırlıklı otomotiv yan sanayi olduğunu da söyleyen Çelik, “Dünyada 14. büyük motorlu araç üreticisiyiz. Son yıllarda dünya otomotiv endüstrisindeki dönüşüme Türkiye de adapte olmaya başladı ve Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık verdi. Ülkemizde yeni otomotiv teknoloji yatırımları hükümetimiz tarafından çeşitli teşviklerle destekleniyor. Böyle bakıldığında Türkiye'nin yatırım açısından avantajlı bir konumda olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Dünya çapından bir çok global firmanın Türkiye'de binek ve ticari araç üretimi yaptığını belirten Çelik, Türkiye otomotiv endüstrisinin toplam kapasitesinin yıllık 2 milyon araç olduğunu söyledi. 2017 yılında 1.7 milyon araç üretilerek kapasitenin yüzde 80'inin kullanıldığına dikkat çeken Baran Çelik, “OİB olarak Çin'e yaptığımız ihracatın artması noktasında yoğun çalışmalar içerisindeyiz. Bu bağlamda her yıl Şangay'da düzenlenen Automechanika Fuarına milli katılım gerçekleştiriyoruz. Öte yandan bu yılla birlikte Çin'deki tanıtım faaliyetlerimizi artırma kararı aldık. Çünkü Çin, ülkemiz tarafından üretilecek yerli elektrikli aracın ihracatı açısından önemli bir Pazar. Biz de Çin'de yapılan yenilenebilir enerjiyle çalışan araçları yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Fotoğraflar