RENAULT MAIS'TEN OİB MESLEK LİSESİNE “ELEKTRİKLİ ARAÇ” DESTEĞİ

24.03.2021

 

RENAULT MAIS'TEN OİB MTAL ÖĞRENCİLERİNE DESTEK

BURSA – UIudağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek amacıyla kurduğu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (OİB MTAL), sektörün gözbebeği olmayı sürdürüyor. Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracat üssü Bursa'da yer alan OİB MTAL'e, sektörün desteği artarak devam ediyor. Bu kapsamda OİB MTAL'de öğrencilerin eğitimine destek olmak için Renault Mais tarafından yüzde 100 elektrikli araç Fluence Ze bağışlandı. Renault Mais tarafından okula bağışlanan araç, düzenlenen törenle teslim edildi.

Elektrikli Araçlar Dalı'nda kullanılmak üzere bağışlanan aracın teslim törenine; İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, OİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Metin Sezer, Renault Mais Satış Sonrası Müdürü Ersan Sarrafi,  sektör temsilcileri, Renault Mais bayileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“Teknolojik dönüşüm içerisindeyiz”

Etkinlikte konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, “Teknolojik dönüşüm içerisindeyiz. 2030 yılında üretilen araçların en az yüzde 50'sinin elektrikli olacağı öngörülüyor. İklim değişikliği göz önüne alındığında, bu artık bir mecburiyet halini de aldı. Elektrikli araçlara duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Okulumuz da bu doğrultuda gerekli çalışmaları yapıyor. OİB MTAL, hem Ar-Ge merkezi kurulacak okullardan biri olarak seçildi, hem de bünyesinde Elektrikli Araçlar Dalı kuruldu. Biz, sektör temsilcileri olarak okulumuzun maddi manevi ve fikri olarak sürekli yanındayız. Bu elektrikli aracın öğrencilerimizin eğitimine olumlu katkı yapacağını düşünüyorum” dedi.

“Mükemmel bir sinerji yakalandı”

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi ise, “Ülke olarak endüstri devrimini ıskalamış bir toplumun çocuklarıyız. Akabinde elektronik devrimini de sanki biraz ucundan kıyısından teğet geçtik. İlk defa gururla söyleyebiliriz ki, nesnelerin interneti olarak adlandırılan endüstri 4.0 ile birlikte otomobilden otonom sürüş teknolojileri çağına geçişte zamanı yakaladık, senkronu tutturduk. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımız ve otomotiv sektörü mükemmel bir sinerji yakaladı. Bu zamana kadar yol göstericiliği başta olmak üzere maddi-manevi katkısını hiçbir zaman esirgemeyen OİB'e tüm katkıları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Anahtar teslimi yapıldı

OİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Metin Sezer de, “Otomotivde Ar-Ge, yenilik ve tasarım merkezi olma yolunda uluslararası platformlarda temsil edilme adına yaptığımız çalışmalarla biz vizyon belirlemiştik. Bu çalışmalarımız kapsamında sürekli yanımızda olan OİB'e, sektör temsilcilerine ve il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Renault Mais Satış Sonrası Müdürü Ersan Sarrafi de, eğitime katkıda bulunma adına faydalı bir iş yaptıkları için gururlu ve mutlu olduklarını ifade ederken, önümüzdeki süreçte de mesleki eğitime katkı sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından OİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Metin Sezer'e Fluence Ze yüzde 100 elektrikli aracın anahtar teslimi yapıldı.

İlgili Fotoğraflar