OİB ÖNCÜLÜĞÜNDE TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜ, RUSYA'NIN EN PRESTİJLİ FORUMUNDA TANITILDI

20.03.2019

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye'nin en önemli ticari partnerlerinden Rusya ile iş birliği fırsatlarını geliştirmek ve ihracata ivme kazandırmak amacıyla 19-20 Mart tarihleri arasında düzenlenen Adam Smith Rusya Otomotiv Forumu'na katıldı. Rusya'nın en prestijli ve önemli otomotiv endüstrisi etkinliği olan Adam Smith Rusya Otomotiv Forumu'na OİB öncülüğünde katılan Türk firmaları, sektörünün tanıtımı ve ülke ihracatının artırılması yolunda önemli bir fırsat yakaladı.

 

 Bu yıl 22.cisi düzenlenen forumda OİB'i Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu ile Yönetim Kurulu Üyeleri Şerife Eren ve Ömer Burhanoğlu temsil etti. Adam Smith Rusya Otomotiv Forumu'nda Orhan Sabuncu “TURKISH AUTOMOTIVE INDUSTRY” sunumuyla, Türk otomotiv sektörü algısını kuvvetlendirdi. Her sene olduğu gibi bu yıl da çok sayıda ana ve tedarik sanayi üreticileri ile ilgili hizmet kuruluşlarından üst düzey katılım gerçekleşti. İki gün süren forumda “Endüstride Liderlik Stratejileri”, “Operasyonel Verimlilik” ve “Otomotiv Sektörünün Yeni Mobilite Konseptlerine Uyumu” gibi başlıklarda gerçekleşen oturumlarda sektör profesyonelleri tarafından endüstrinin bugünü ve geleceği ele alındı.

 

Türk firmalarının çoğunluğu, Rus otomotiv ana ve yan sanayinin beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak teknoloji ve nitelikli iş gücüne sahip durumda bulunuyor. OİB de bu anlayışla Adam Smith forumuna katılarak hali hazırda korumacı ticaret politikaları ve ticaret savaşlarının küresel otomotiv ticareti üzerinde de olumsuz etkilerinin kaçınılmaz olarak görüldüğü mevcut ortamı Türkiye'nin Rusya için ideal tedarikçi olarak görülmesi noktasında fırsata dönüştürmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda forum, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya yatırım yaparak ihracatını orta-ileri ve ileri teknoloji ürünler içeren bir yapıya kavuşturma yolunda hızla ilerleyen Türk firmaları için yeni bir fırsat penceresi oldu.

 

Rusya'ya ihracat yarım milyar doları geçmek üzere

Türk otomotiv sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülkeler listesinde 15.sırada yer alan Rusya'ya ihracat geçen yıl bir önceki seneye kıyasla yüzde 38 artışla 454 milyon dolar oldu. Rusya'ya ihracatta aslan payını tedarik sanayi alırken, binek otomobillerin de hatırı sayılır payı bulunuyor. Her iki ürün grubunda da geçen yıl yüzde 93'e varan oranlarda çift haneli artışlar yaşandı.

 

Rusya'nın ithalatında otomotiv ve yan sanayi ürünleri en önemli kalemlerden birini oluşturmaktadır. Rusya'nın 2008 yılında 87 faslındaki ithalatı 50 milyar dolar sınırına dayanmıştır. 2009 yılı ile ithalatta ciddi düşüş yaşanmakla birlikte 2010 yılında ithalat rakamları toparlanmış ve 2014 yılından itibaren, ülkenin otomotiv ithalatı önce 31 milyar USD'ye, 2015 yılında 15.4 milyar USD'ye gerilemiş, 2016 yılında 15.6 milyar USD'ye ve 2018 yılında 23,6 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.

 

Ülkemizin Rusya Federasyonu'na yönelik otomotiv ihracatı 2011 yılında 927 milyon USD, 2012 yılında ise 940 milyon USD olurken, Rusya 2013 yılında 1 milyar 160 milyon USD'lik ihracat rakamımızla otomotiv sektöründe en fazla ihracat yapılan 5. Ülke konumuna yükselmiştir. Rusya Federasyonu'na yönelik otomotiv ihracatımız 2018 yılında, 453 milyon USD olmuştur.

 

İlgili Fotoğraflar