İNGİLTERE, OTOMOTİVDE TÜRKİYE'YE YÖNELİYOR

HEDEF, BİRLEŞİK KRALLIK'IN İTHALATINDA İLK 3 SIRAYA YERLEŞMEK

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), 25-28 Eylül tarihlerinde İngiltere'nin Manchester şehrinde sektörel ticaret heyeti düzenledi. 18 Türk firmasının yer aldığı heyet kapsamında İngiliz ithalatçı-toptancı firma ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Türk otomotiv endüstrisi, Türkiye'nin en önemli ihraç pazarlarının başında gelen Birleşik Krallık'a olan ihracatını artırmak isterken, dünyanın en büyük otomotiv ithalatçılarından olan Birleşik Krallık'tan aldığı payı da büyütmeyi hedefliyor.

Türkiye, ABD ve Japonya gibi ülkeleri geride bıraktı

Pandemi öncesinde Birleşik Krallık'ın 70 milyar doların üzerinde ithalat yaptığı bilgisini veren OİB Başkanı Baran Çelik, şu açıklamaları yaptı: “Ülke, yeniden bu seviyeye ulaştı. İthalatın yüzde 60'ını binek otomobiller oluştururken, tedarik sanayi ithalatı ise yaklaşık yüzde 15'lik bölümü kapsıyor.  Türkiye olarak, Birleşik Krallık'ın otomotiv ithalatında 5. sıradayız. Almanya, Çin, İspanya, Fransa gibi bir ülkelerle rekabet ederken, diğer yandan İtalya, ABD, Japonya, Güney Kore gibi ülkeleri de arkamızda bırakmayı başardık. Son 3 yıllık performansımıza baktığımızda ihracatımız artış trendi kazandı. 2020 yılında 2,2 milyar dolar ihracat yaptığımız Birleşik Krallık'a 2021'de 3,1 milyar dolar dolar, 2022'de ise yaklaşık 3,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Hedefimiz, ikili ilişkilerimizi geliştirerek Birleşik Krallık'ın ithalatından daha fazla pay alarak en fazla otomotiv ithalatı yapılan 3 ülkeden biri olmak.”

Rakamlarla Birleşik Krallık pazarı

  • Birleşik Krallık, yaklaşık 3,3 milyar dolar ihracat ile otomotiv ihracatımızda 2. sırada yer alıyor.
  • Birleşik Krallık, Avrupa'nın 2. büyük motorlu araç pazarı konumunda.
  • Otomotiv ithalatı yaklaşık 74 milyar dolar.
  • Türkiye, Birleşik Krallık'ın otomotiv ithalatında 5. Sırada bulunuyor.
  • Türkiye, Birleşik Krallığın otobüs ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ithalatında ise 1'nci sırada yer alıyor.
  • Türkiye, Birleşik Krallık'ın jantlar ile aksam ve parçaları ithalatında 3. debriyajlar ile bunların aksam ve parçaları ithalatında 6. motor aksam ve parçaları ithalatında ise 2. sırada bulunuyor.