ÜNLÜ FÜTÜRİST UFUK TARHAN UİB ÜYELERİYLE BULUŞTU

“GELECEK, GÜZEL GELECEK”

“UİB'DE GELECEK RÜZGÂRI”

BURSA – Her yıl alanında uzman ve sektöründe markalaşmış isimleri düzenlediği seminerler ile Bursa'da ağırlayan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi arasında yer alan Ufuk Tarhan'ı üyeleriyle buluşturdu. Tarih ne kadar önemliyse gelecek bilgisinin de o denli önemli olduğunu söyleyen Ufuk Tarhan, “Sistemli ve bilinçli olarak gelecek bilgisinin takip edilmesi gerekiyor. Asıl amacımız gelecek için senaryolar kurup onları hayata geçirmeye çalışmak” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin genel sekreterlik bazında en yüksek ihracat rakamına ulaşan ikinci birliği unvanını taşıyan UİB, bu kez de Fütürizm üzerine yaptığı çalışmalar ile sürdürülebilir geleceğe dönük tasarladığı iş modelleriyle tanınan Ufuk Tarhan'ı ağırladı.

UİB üyesi ihracatçı firma temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminer, UİB konferans salonunda gerçekleştirildi. Konuşmasına 'Gelecek, güzel gelecek' sloganıyla başlayan Fütürist Ufuk Tarhan, fütüristlerin bakış açılarıyla ilgili de bilgiler verdi.

Fütürist olmanın ön koşulları…

Fütüristlerin, multidisipliner yaklaşımla, gelecek senaryoları üzerine düşünen ve geleceğe dair yenilikçi, stratejik ve sürdürülebilir öneriler geliştiren kişiler olarak tanımlayan Ufuk Tarhan, “Gelecek için bol bol senaryo kurgulamak, hayaller kurmak, olumlu gelecek tasarımı yapmak ve aksiyon halinde olmak 'Fütürist' olmanın ön koşullarıdır” dedi.

“Beyinler ofis olacak”

Geleceğin ofislerinin beyinlerimiz olacağını ifade eden Tarhan, “Artık insanlar neyi, ne kadar istiyorsa o kadar yapabileceğinin farkına varmaya başladı. İnternet ile birçok kişi home ofis çalışabilir hale geldi ve işler hızlandı. Geleceğin ofisleri beyinlerimiz olacak. Herkes kendi sahip olduğu bir beceriyle insanlara yardım edecek. En önemli şey beceri ve faydalı olmak olacak” şeklinde konuştu.

Web odaklı…

Gelecekte web ekonomisinde siber varlık yaratanların ilerleyebileceğini de belirten Ufuk Tarhan, “Bunu reddetmek 35 yıl önce bilgisayarı reddetmekten farksız. Yarattığınız değer web odaklı olmalı. İnsan kendine hep şunu sormalı, ben neye yarıyorum, beni insanlar niye sevsin, niye istesin… Bu soruların cevabı yapacağı işin de, yani doğal yetenek ve becerilerinin de cevabı olacak. Bundan sonrasında 'garantili, kalıcı' iş bulmayı hedefleyenlerin işsiz kalacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.” diye konuştu.

Kendi başına yaşayan son nesil…

Dünyanın 4 tane devrimsel dönüşüm yaşadığını kaydeden Fütürist Ufuk Tarhan, “Birincisi dijital devrim, ikincisi robotlaşma, üçüncüsü yenilenebilir enerji, sonuncusu da uzay devrimi. Tüm bunları anlamlandırmaya çalışıyoruz. İnsan türü makinelerden sonra kendisini kullanmayı öğrenmeye başladığı bir aşamada. Gelecek bu dört devrimle şekilleniyor. Bizim neslimiz, kendi başına yaşayan son nesil olacak” dedi.