OİB, AUTOMECHANIKA FUARINDA ALIM HEYETİ PROGRAMI DÜZENLEDİ

08.06.2022

ÇELİK: “OTOMOTİVİN GELECEĞİNE DİJİTAL VE YEŞİL DÖNÜŞÜM ŞEKİL VERİYOR”

Otomotiv satış sonrası sektöründe dünyanın önde gelen fuarlarından olan Automechanika İstanbul, TÜYAP'ta düzenlendi. Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan bölgede sektörün en büyük buluşması olan fuarda, Ticaret Bakanlığı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) iş birliğinde alım heyeti programı da organize edildi. Programda 6 ülkeden yüksek bütçeli satın alma yetkilileri, fuar süresince programa kayıtlı katılımcılar ile B2B görüşmeler gerçekleştirdi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Bu yıl küresel çapta yaşanan ve ticareti olumsuz etkileyen tüm olumsuzluklara rağmen sektörümüzün ihracatını 33 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. İhracatımız için değerli olan bu fuarda sürdürülebilir bağlantılar kurma fırsatı yakaladık” dedi.

Otomotiv satış sonrası sektöründe dünyanın önde gelen fuarlarından Automechanika İstanbul 2022, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlendi. Messe Frankfurt İstanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle düzenlenen fuar, Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan bölgede sektörün en büyük buluşması niteliği taşıyor. Dünyanın 27 ülkesinden 825 otomotiv firması temsilcilerini buluşturan fuarda, Ticaret Bakanlığı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği iş birliğinde alım heyeti programı da organize edildi. OİB'in alım heyeti programı kapsamında 6 ülkeden yüksek bütçeli satın alma yetkilileri, fuar süresince programa kayıtlı katılımcılar ile B2B görüşmeler gerçekleştirdi.

Açılışına OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik'in de katıldığı, 2-5 Haziran tarihleri arasında düzenlenen fuarda, parça sistemlerinden bakım-onarıma, madeni yağdan aküye, e-mobility ve araç yıkama-bakım merkezine pek çok alanda yenilikçi ürünler sergilendi. Aynı zamanda otomotive yönelik sunum, söyleşi, yarışmalar ve atölyeler gibi etkinlikler de yer aldı.

Çelik: “Otomotive dijital ve yeşil dönüşüm şekil veriyor”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, açılışta yaptığı konuşmada OİB olarak 1991 yılından bu yana otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisi olduklarını ve Türkiye ihracatının lokomotifi durumundaki sektörün ihracatını artırmayı amaçladıklarını hatırlattı. Otomotiv sektörünün önemli bir değişimden geçtiği son dönemde, görevlerinin daha da kritik hale geldiğini ve hedeflere ulaşmak için daha fazla çalışmak gerektiğinin altını çizdi.  Otomotiv endüstrisine dijital ve yeşil dönüşümün şekil vermeye devam ettiğine dikkat çeken Baran Çelik, “Neredeyse her gün endüstrimizde yaşanan büyük değişimle ilgili bir yeniliğin haberini alıyoruz. Dün bizim için şaşırtıcı derecede yenilikçi olan bir gelişme, bugün dev üreticiler tarafından benimsenerek Ar-Ge çalışmalarına dahil ediliyor. On altı yıldır ihracat şampiyonu ve önemli bir tedarik merkezi olan sektörümüzün başarılarını sürdürmek en önemli hedefimiz. Bu hedefi gerçekleştirmek için, endüstrimizde yaşanmakta olan bu dönüşümün bir parçası olmalı, üretimimizin katma değerini artırmalıyız. OİB olarak bu doğrultuda üyelerimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

 “Bu yıl 33 milyar dolar ihracat hedefliyoruz”

Geçen yıl otomotiv endüstrisi ihracatının 29,3 milyar dolar olduğunu belirten Baran Çelik, şunları söyledi: “Bu yıl küresel çapta yaşanan ve ticareti olumsuz etkileyen tüm olumsuzluklara rağmen sektörümüzün ihracatını 33 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu fuarda sektör temsilcilerinin bir araya gelerek yaptıkları bilgi paylaşımı ve kurulan bağlantıların ihracatımız için çok değerli olduğunu düşünüyorum. Yapılacak görüşmelerle sürdürülebilir bağlantıların kurulmasını umuyoruz.” dedi.

İlgili Fotoğraflar