DESTEK OİB'DEN, AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDEN

10.08.2018

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Shell Türkiye iş birliği ile gerçekleştirilen “Shell Eco-marathon Türkiye”nin şampiyonu Uludağ Üniversitesi Makina Topluluğu öğrencileri, 27 ülkeden 147 ekibin katılımıyla Londra'da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa 2018 yarışmasında birinciliği kazandı. Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin tasarladığı ve ürettiği “Barbaros”, şehir konseptli hidrojen enerjisi ile çalışan araç kategorisinde “Avrupa'nın En Verimli Aracı” seçildi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Türk otomotiv sektörünün geleceği için büyük başarılara imza atarak birincilik kazanan UMAKİT ekibini kutlayarak, “Son teknolojiyi kullanarak 200'e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörünün temsilcisi olarak gençlerimizin elde ettiği bu başarıyı daha ileriye taşımaları için desteklerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Shell Türkiye iş birliği ile gerçekleştirilen “Shell Eco-marathon Türkiye”nin birincisi Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu (UMAKİT), Avrupa'da büyük bir başarıya imza attı. UMAKİT öğrencileri, 5-8 Temmuz tarihleri arasında Londra'da gerçekleştirilen ve 15 bin ziyaretçinin katıldığı “Shell Eco-marathon Avrupa 2018” yarışmasında “Şehir konseptli hidrojen enerjisi” kategorisinde birincilik elde etti. Eco-marathon Avrupa 2018 yarışmasına katılan UMAKİT takımı, 1m3 hidrojen ile 183 kilometre yol kat ederek Avrupa şampiyonluğu kazandı. UMAKİT, yarışma tarihinde birinci olan ilk Türk ekibi unvanını alarak, geleceğin mühendisleri için ilham kaynağı oldu.

Baran Çelik: “Desteklerimizi sürdüreceğiz”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Türk otomotiv sektörünün geleceği için büyük başarılara imza atarak Londra'da düzenlenen Shell Ecco-Marathon'da birincilik kazanan UMAKİT ekibini kutladı. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Türkiye'nin geleceği inovasyondan geçiyor. Gençlerimizin sağladığı başarı, bu alanda bizi oldukça yüreklendiriyor. Son teknolojiyi kullanarak 200'e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren bir sektörün temsilcisi olarak, gençlerimizin elde ettiği bu başarıyı daha ileriye taşımaları için desteklerimizi sürdüreceğiz. Başta Uludağ Üniversitesi olmak üzere, UMAKİT ekibine ve bu projede çalışan herkese sektörüm adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Geleceğimizin teminatı olan Türk gençleri, istenirse ve destek verilirse neleri başarabileceğini bir kez daha dünyaya gösterdiler” diye konuştu.

Ülkemizi en iyi şekilde temsil ettik

Türkiye'ye birincilik onurunu yaşatan Alperen Kaya, Araştırma Görevlisi Mert Ali Özel, Seçkin Çakır, Ebubekir Pınar, İsmet Berkay Kabatepe, Furkan Avcı, Batuhan Temiz, Turgut Can Şahin, Aslıhan Pamuk, Furkan Onat, Tuğba Hacıoğlu, Şevval Ferazoğlu ve Selim Şenocak'tan oluşan 13 kişilik UMAKİT ekibi, aylarca süren yoğun çalışmalar sonucunda “Barbaros” isimli hidrojen enerjili aracı tasarladı ve üretti. UMAKİT takım kaptanı Alperen Kaya, kazandıkları şampiyonluk hakkında şunları söyledi:

“Dünyanın sayılı üniversitelerinin katıldığı Eco-marathon yarışmasında ülkemize ve üniversitemize şampiyonluk yaşattığımız için çok mutluyuz, kendi kategorimizde şampiyon olmanın gururunu yaşıyoruz. Her bir ekip üyesi arkadaşımın özverili çalışmalarının ve fedakarlığının karşılığını yarışta birinci gelerek aldık. Tasarladığımız ve ürettiğimiz araçla, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenin gururuyla gelecek sene aracımızın verimliliğini daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Avrupa'daki 27 ülkeden 147 ekip katıldı

Avrupa'nın 27 ülkesinden katılan 147 takıma ev sahipliği yapan yarışmada ülkemizi, Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Sakarya, Trabzon'dan katılan 12 üniversite ve 1 liseden yaklaşık 150 öğrenci temsil etti. Türkiye, takım sayısı ile yarışmaya katılan ilk 3 ülkenin arasında yer aldı. Shell Eco-marathon, dünya genelinde Avrupa, Asya ve Amerika'daki bölgesel etkinliklerin dışında sadece 4 ülkede düzenleniyor. Shell Eco-marathon Türkiye, 2015 yılından bu yana Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) iş birliği ile gerçekleşiyor. Bu yıl 4. kez düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Türkiye, 21-23 Eylül tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek.

 

İlgili Fotoğraflar