OİB, ABD OTOMOTİV PAZARINDAKİ PAYINI ARTIRMA HEDEFİNDE

09.11.2021

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), ABD'nin en büyük otomotiv yan sanayi fuarı olan AAPEX 2021 – Otomotiv Aftermarket Fuarı'na Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirdi.

Pandemi nedeniyle geçen yıldan bu yana online fuarlar ve dijital sektörel ticaret heyetleri gibi organizasyonlarla mevcut ve alternatif pazarlarda ihracatı artırmaya çalışan OİB, fiziki fuarların da başlamasıyla bu alandaki faaliyetlerini de hızlandırdı. Bu kapsamda AAPEX 2021 – Otomotiv Aftermarket Fuarı'na Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştiren OİB, 100 milyar dolarlık otomotiv tedarik endüstrisi ithalatı yapan Amerikan pazarından Türk otomotiv sektörünün daha fazla pay almasını hedefliyor.

ABD'nin Las Vegas şehrinde gerçekleştirilen ve otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren 14 Türk firmasının katıldığı AAPEX 2021 – Otomotiv Aftermarket Fuarı'nda, dünyanın pek çok farklı ülkesinden otomotiv sektörü temsilcileri bir araya gelip sektörün son durumuyla ilgili görüş alışverişinde bulunma şansı yakaladı.

“Hedef pazar ABD, ihracatçı için büyük bir potansiyel”

AAPEX 2021 – Otomotiv Aftermarket Fuarı'nda OİB adına yer alan ve OİB Info Standında konukları ağırlayan OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, fuarla ilgili değerlendirmede bulundu. Dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD'den otomotiv endüstrisindeki payımızı artırmak için çalıştıklarını belirten Sabuncu, “pandemi öncesi 11 milyon adet ile dünyanın en büyük motorlu araç üreticilerinden birisi olan ABD, dünyanın en büyük otomotiv üretim merkezleri ve ithalatçısı arasında yer alıyor. Ülkenin otomotiv ithalatı 2020 yılında 254 milyar dolar olarak gerçekleşirken, sadece 8708 faslındaki tedarik endüstrisi ithalatı da 60 milyar dolar olmuştur. Diğer ürünlerle birlikte ülkenin tedarik endüstrisi ithalatının 100 milyar dolara ulaştığı tahmin edilmektedir. Hedef pazarımız olan böyle büyük bir ülkeden aldığımız payı artırmak için çok daha fazla çalışmamız gerekiyor” dedi.

AAPEX 2021 – Otomotiv Aftermarket Fuarı'nın bu anlamda önemli bir organizasyon olduğuna dikkat çeken Sabuncu, “ABD'ye yönelik otomotiv ihracatımız son 3 yıldır ortalama 1 milyar dolar olarak gerçekleşmektedir ve ABD otomotiv endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. ABD'ye yönelik tedarik endüstrisi ihracatımız da 2020 yılında 539 milyon USD'ye ulaşmıştır. Böyle fuarlar başta olmak üzere yapılacak çeşitli çalışmalar ile ABD'nin 100 milyar dolara ulaşan tedarik endüstrisi ithalatından daha fazla pay alabilmek mümkün görünüyor” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

 

İlgili Fotoğraflar