OİB'DEN OTOMOTİVDEKİ GİRİŞİMCİ PROJELERE 300 BİN TL ÖDÜL

03.12.2018

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), İTÜ Çekirdek Big Bang Girişimcilik Yarışmasında Türk otomotiv sanayinin gelişimine katkı sunacak sekiz projeye toplam 300 bin TL para ödülü verdi. “Daha az atık daha çok enerji” sloganıyla geliştirdiği projesi ile OİB tarafından büyük ödüle layık görülen Laska Energy, lastik gibi kauçuk bazlı atıklardan termo-kimyasal yöntemle yüksek kalitede ham maddeler ve elektrik enerjisi elde ediyor.

OİB tarafından verilen büyük ödülü kazanan diğer projelerden olan modüler platforma sahip L6/L7e sınıfı elektrikli mini araç Ecomod, hedef pazarların ulaşımı, lojistik ve F&B hizmeti gibi ihtiyaç çeşitliliği düşünülerek ortak şasi ve güç aktarımı platformu ile birlikte bir çok opsiyonel yapı parçası tasarlanarak geliştirildi. BenzinLitre projesi de tüm akaryakıt istasyonlarını güncel fiyatları, doğru lokasyonları ve tesis-içi imkanları ile listeleyerek kullanıcıların tasarruf etmesini ve karar verme sürecini akıllı hale getiriyor.

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent tarafından düzenlenen İTÜ Çekirdek Big Bang 2018 Girişimcilik Yarışmasında Türk otomotiv sanayinin gelişimine katkı sunacak projeleri ödüllendirdi. OİB, teknolojik girişimlerin sergilendiği Big Bang yarışmasında sekiz girişimci projeye toplam 300 bin TL para ödülü dağıttı.

OİB tarafından verilen en büyük ödülün sahibi olan Laska Energy projesi 70 bin TL alırken, Ecomod projesi 60 bin TL ve BenzinLitre projesi de 50 bin TL'nin sahibi oldu.  

“Daha az atık daha çok enerji” sloganıyla geliştirdiği projesi ile OİB tarafından büyük ödülün sahibi olan Laska Energy, lastik gibi kauçuk bazlı atıklardan termo-kimyasal yöntemle yüksek kalitede değerli ham maddeler ve elektrik enerjisi elde ediyor.

OİB tarafından verilen diğer büyük ödülü kazanan modüler platforma sahip L6/L7e sınıfı elektrikli mini araç olan Ecomod da hedef pazarların ulaşımı, lojistik ve yiyecek-içecek hizmeti gibi ihtiyaç çeşitliliği düşünülerek ortak şasi ve güç aktarımı platformu ile birlikte bir çok opsiyonel yapı parçası tasarlanarak geliştirildi.

Yine BenzinLitre projesi de tüm akaryakıt istasyonlarını güncel fiyatları, doğru lokasyonları ve tesis-içi imkanları ile listeleyerek kullanıcıların tasarruf etmesini ve karar verme sürecini akıllı hale getirmeyi sağlıyor. Proje, aynı zamanda dinlenme tesisleri, yol yardım, sigorta teklifi gibi araç sahiplerinin farklı ihtiyaçlarına da çözüm getiriyor.

OİB girişim projeleri yaklaşık 15 milyon TL yatırım aldı

OİB adına törene OİB Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Burhanoğlu ve Şerife Eren katılarak ödülleri proje sahiplerine verdi. OİB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, yaptığı konuşmada “OİB olarak Türkiye'nin yalnızca bir üretim üssü değil, aynı zamanda Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Merkezi olması vizyonu ile hareket ettiklerine dikkat çekerek “Bu doğrultuda yedi yıldır yıldır sürdürdüğümüz Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışmasınında toplam 1 milyon 159 bin TL nakdi ödülü proje sahipleri ile buluşturduk.  OİB olarak projelerin sanayide hayat bulması ve yeni girişimciler yetiştirmek adına da son dört yıldır İTÜ ARI Teknokent ile iş birliği gerçekleştiriyoruz. OİB desteğiyle İTÜ Çekirdek'te dört yılda toplam 138 otomotiv girişimi ofis, mentorluk, network ve Ar-Ge desteği gibi olanaklardan yararlandı. Otomotivde 63 girişim prototipini İTÜ Çekirdek içerisinde geliştirirken, 91 girişim İTÜ Çekirdek'in atölye ve laboratuvar imkanlarından faydalandı. 10 girişim projesi yurtdışında 35 farklı firma ile iş geliştirme faaliyetinde yer alırken, 1 girişim de uluslararası Slush 2017 etkinliğinde bin 700'den fazla girişim arasında ilk 50'ye kalarak sunum gerçekleştirdi. OİB, girişimlerin Ar-Ge faaliyetleri için de 290 bin TL'den fazla destek sağladı. Büyük bir çalışma azmi ve kararlılıkla yürüttüğümüz bu çabalarımız sonucunda; dört yılda destek verdiğimiz girişim projeleri toplam 14,8 milyon TL yatırım alırken, şirketlerin değerlemesi toplam 106 milyon TL'ye ulaştı. Bu girişimler, toplam 18,8 milyon TL ciro gerçekleştirirken, 202 kişiye de istihdam sağladı” dedi.

 

OİB tarafından ödüle layık görülen projeler:

Resim altı 

OİB Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Burhanoğlu ve Şerife Eren, sekiz projenin sahiplerine ödüllerini takdim etti. 

 

 

 

 

 

İlgili Fotoğraflar