OİB'DEN İHRACAT ARTIŞINDA LİDER BİRLEŞİK KRALLIK'A DİJİTAL TOPLANTI

06.10.2021

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) hedef pazarlarda ihracatı artırmak amacıyla düzenlediği Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti programları, Birleşik Krallık ile devam ediyor. OİB'in etkinliği, 18-22 Ekim tarihlerinde yapılacak.

OİB'in Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteği ile düzenlediği Birleşik Krallık Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti Programı, Türkiye'den 21 firmanın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Programın açılışı, 18 Ekim Pazartesi günü OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ev sahipliğinde tüm firmalara açık olacak webinar programı ile başlayacak. Etkinlikte, webinar ve firmalar arası görüşmelerle iki ülkenin ticaret ve işbirliği faaliyetlerinin artırılması hedefleniyor.

Çelik: “İngiltere, Avrupa'daki en önemli pazarlarımızdan biri”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Tüm dünyanın zorluklardan geçtiği böylesi bir dönemde alternatif pazarlar bulma, mevcut pazarlarımızı ise daha da geliştirme adına dünyanın pek çok farklı ülkesine yönelik etkinlikler düzenliyoruz. Avrupa ülkeleri, ihracatımızdan yüzde 80 pay alıyor. İngiltere otomotiv ve tedarik sanayii de dünyanın önde gelen binek ve ticari araç üreticilerinden özel pazarlara kadar geniş yelpazede üretim yapıyor. Dolayısıyla İngiltere de Avrupa'daki en önemli pazarlarımızdan biri” dedi.

Brexit süreci ile bir dönem belirsizlik yaşansa da geçen yılın son gününde yapılan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile birlikte Türk otomotiv sektörünün Birleşik Krallık'a olan ihracatının kaldığı yerden devam ettiğini vurgulayan Baran Çelik “Bu yıl Ocak-Eylül döneminde en yüksek ihracat artışlarından birini yüzde 63'lük oranla Birleşik Krallık'a gerçekleştirdik. Birleşik Krallık, ilk dokuz ayda 2,2 milyar dolar ihracat ile ülkeler sıralamasında da üçüncü sırada. Amacımız, bu artış ivmesini sürdürmek ve dijital heyet organizasyonunun da katkısıyla ihracatımızı daha da yukarılara taşımak” dedi.

Geçen yıldan bu yana sekiz ülkeye dijital heyet

OİB'in Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti programları, pandemi nedeniyle geçen yıldan bu yana dijital olarak gerçekleştiriliyor. İlki geçen yıl haziran ayında Meksika ile başlayan, ardından Almanya ve İngiltere ile devam eden Otomotiv Dijtal Sektörel Ticaret Heyeti programları, bu yıl sırasıyla Tayland, Güney Afrika, Rusya, Brezilya ve Arjantin ile devam etti.

İlgili Fotoğraflar