OTOMOTİV İHRACATI EYLÜLDE 2,5 MİLYAR DOLAR OLDU

03.10.2021

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisinin eylül ayı ihracatı yüzde 5 düşüşle 2,5 milyar dolar oldu. Ocak-Eylül 2021 dönemi ihracatı ise yüzde 24 artışla 21,3 milyar dolar olan sektör, Türkiye ihracatında da yine ilk sırada yer aldı. 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Küresel çapta etkili olan yarı iletken çip krizi nedeniyle motorlu araç üretiminde yaşanan kesintiler, otomotiv ihracatımıza olumsuz yansımaya devam ediyor. Binek otomobiller ve otobüs-midibüs-minibüs ihracatında çift haneli düşüş yaşarken, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatımız çift haneli arttı” dedi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, eylülde en büyük ülke pazarı bazında bir de değişim yaşandığını vurgulayarak “Birleşik Krallık, otomotivde en büyük ihracat pazarımız olan Almanya'yı bu yıl ilk kez geçen ülke olarak ilk sıraya yükseldi. Birleşik Krallık'a ihracatımız yüzde 20 arttı. ABD ve Rusya'ya da çift haneli ihracat artışımız sürdü” dedi.

BASIN BÜLTENİ - Türkiye ekonomisinin 15 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotivde yılın son çeyreğine girerken aylık bazda düşüş yaşandı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisinin eylül ayı ihracatı yüzde 5 düşüşle 2,5 milyar dolar oldu. Bununla birlikte yılın ilk dokuz ayı olan Ocak-Eylül 2021 döneminde otomotiv ihracatı yüzde 24 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Bu yılın ilk dokuz ayındaki aylık ihracat ortalaması 2,36 milyar dolar olan sektör, Türkiye ihracatında da yine ilk sırada yer aldı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Küresel çapta etkili olan yarı iletken çip krizi nedeniyle motorlu araç üretiminde yaşanan kesintiler, otomotiv ihracatımıza olumsuz yansımaya devam ediyor. Binek otomobiller ve otobüs-midibüs-minibüs ihracatında çift haneli düşüş yaşadık. Bununla birlikte eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatımız çift haneli arttı” diye konuştu.

Baran Çelik, eylül ayında en büyük ülke pazarı açısından bir değişiklik yaşandığını da vurgulayarak “Eylül ayında Birleşik Krallık, en büyük ihracat pazarımız olan Almanya'yı bu yıl ilk kez geçen ülke oldu. Birleşik Krallık, yüzde 20 artışla otomotiv ihracatında ülke bazında ilk sıraya yükseldi. ABD ve Rusya'ya yönelik çift haneli ihracat artışımız sürdü” diye konuştu.

En büyük ürün grubu Tedarik endüstrisinde yüzde 7 artış

Eylül ayında Tedarik endüstrisi ihracatı yine en büyük ürün grubu oldu. Tedarik Endüstrisi ihracatı yüzde 7 artarak 1 milyar 48 milyon dolar olurken, Binek Otomobil ihracatı yüzde 29 azalarak 642 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 17 artarak 570 milyon dolar ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 26 azalarak 118 milyon dolar oldu.

Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya'ya ihracatta yüzde 3 artış görülürken, yine önemli pazarlardan ABD'ye yüzde 30, Rusya'ya yüzde 62, Polonya'ya yüzde 16, Belçika'ya yüzde 24, Hollanda'ya yüzde 27 ihracat artışı, Fransa'ya yüzde 11, Romanya'ya yüzde 65, Slovenya'ya yüzde 38 ihracat düşüşü görüldü.

Eylülde binek otomobillerde önemli pazarlar olan Fransa'ya yüzde 46, Birleşik Krallık'a yüzde 54, İtalya'ya yüzde 25, İsrail'e yüzde 49, Polonya'ya yüzde 64, Mısır'a yüzde 42, ABD'ye yüzde 55 ihracat düşüşü, diğer yandan İspanya'ya ise yüzde 37, Almanya'ya da yüzde 14 ihracat artışı yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Birleşik Krallık'a yüzde 104, Slovenya'ya yüzde 12, ABD'ye yüzde 42.447, Almanya'ya yüzde 17, Fas'a yüzde 445 ihracat artışı, Fransa'ya yüzde 15, İtalya'ya yüzde 41, Belçika'ya yüzde 21, Hollanda'ya ise yüzde 83 ihracat düşüşü yaşandı.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülkeler olan Fransa'ya yüzde 50,  Almanya'ya yüzde 69, İtalya'ya yüzde 46 düşüş, Azerbaycan'a yüzde 6.706 artış görüldü.

Birleşik Krallık ilk sıraya yükseldi

Eylül ayında Birleşik Krallık, otomotivde ülke bazında en büyük ihracat pazarı olan Almanya'yı geride bırakarak en fazla ihracat yapılan ülke konumuna yükseldi. Birleşik Krallık'a yüzde 20 artışla 338 milyon dolar ihracat yapıldı. Almanya'ya ise yüzde 5 düşüşle 319 milyon dolar ihracat yapılırken, üçüncü büyük pazar Fransa'ya olan ihracat da yüzde 34 azalarak 200 milyon dolar oldu. Eylülde İtalya'ya yüzde 23, Polonya'ya yüzde 34, İsrail'e yüzde 31 Romanya'ya yüzde 51, Hollanda'ya yüzde 12, Mısır'a yüzde 23 ihracat düşüşü yaşanırken, ABD'ye ise yüzde 23, Rusya'ya yüzde 74, Danimarka'ya yüzde 53, Portekiz'e yüzde 64 ihracat artışı görüldü. 

AB'ye ihracat yüzde 16 azaldı

Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği Ülkelerine ihracat eylülde yüzde 16 azalarak 1 milyar 445 milyon dolar oldu. AB Ülkelerinin ihracattan aldığı pay yüzde 59 oldu.

Eylülde diğer Avrupa Ülkelerine ihracat yüzde 21, Bağımsız Devletler Topluluğuna yüzde 43, Kuzey Amerika Serbest Ticaret bölgesine yüzde 20,5 ihracat artışı görüldü.

İlgili Fotoğraflar