OİB, NİJERYA'YA OTOMOTİV HEYET GEZİSİ DÜZENLEDİ

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Afrika kıtasının önemli pazarlarından ve ekonomilerinden biri olan Nijerya'ya yönelik Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti gezisi düzenledi. OİB öncülüğünde 17-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenen geziye 12 Türk otomotiv firması katıldı. Heyet gezisinde Türk firmaları, Nijeryalı otomotiv ithalatçı ve toptancı firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. 

Nijerya, Afrika'da hedef pazarlardan biri 

Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye'nin Nijerya'ya yönelik otomotiv ihracatı yıllık 30 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Türkiye'nin bu ülkeye olan sektör ihracatı ağırlıklı olarak tedarik sanayi alanında gerçekleştiriliyor. Diğer önemli ihracat kalemi ise özel amaçlı motorlu taşıtlardan oluşuyor. Nijerya, toplam 220 milyonu aşan nüfusu ve yıllık 3,5 milyar dolara yakın otomotiv ithalatı ile Türkiye otomotiv sektörü için Afrika kıtasındaki hedef pazarlar arasında bulunuyor.

Nijerya'nın otomotiv ithalatında binek otomobillerin ağırlığı bulunuyor. Ülkenin otomotiv ithalatında ise ağırlıklı olarak sırasıyla ABD, Çin ve Hindistan öne çıkıyor. Ülkenin otomotiv ithalatında binek otomobiller 1 milyar 379 milyon USD, motosikletler 563 milyon USD, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar 529 milyon USD, Traktör ve çekiciler 173 milyon USD ve otomotiv tedarik sanayi 200 milyon USD olarak öne çıkıyor.

İlgili Fotoğraflar