UİB KOORDİNATÖR BŞK. BARAN ÇELİK: “AZİMLE VE KARARLILIKLA ÇALIŞACAĞIZ”

25.03.2019

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde düzenlenen 'Bölgesel İstişare Toplantısı'nda iş dünyası temsilcileriyle buluştu.

BTSO Hizmet Binası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak istişare kültürüne önem verdiklerini; sektörlerin taleplerini en hızlı şekilde çözüme kavuşturmak için gayret sarf ettiklerini söyledi. Bakanlık olarak ihracatçılara çok önemli destekler sunduklarını belirten Pekcan, Bursa iş dünyasının söz konusu destekleri oldukça iyi kullandığını ifade etti. Bakan Pekcan, “Ticaret Bakanlığı olarak ihracatçılarımıza muhteşem destekler sunuyoruz. Bu imkânlardan yararlanmayanları bu desteklerden faydalanmaya davet ediyorum. Firmalarımız ihracatçı olsun” dedi.

Türkiye'de Bursa'nın da aralarında bulunduğu 21 ilde 31 'İhracat Destek Ofisi' kurduklarını dile getiren Bakan Pekcan, “Eximbank'ın sunduğu imkânlardan faydalanan firmaların sayısını artırmak amacıyla şimdiye kadar 8 şube 15 irtibat ofisi açtık. 2019 yılsonuna kadar 20 şube ve irtibat ofisi daha açacağız. Bu çalışmaları ihracatı tabana yayabilmek ve daha fazla ihracat yapmak için gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Eximbank kaynaklarında yararlanan KOBİ oranını artırmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Pekcan; “Eximbank Türkiye'deki ihracatın yüzde 26'sını finanse etti. İnşallah 2019'da da yüzde 28'ini finanse ediyor olacağız. Eximbank ihracatçıya finansman temin eden bir banka. Ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve kolaylaştırılması amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Özel sektörle istişareye çok önem veriyoruz. Attığımız her adımda, çıkardığımız yönetmelik ve yasa taslaklarında tüm paydaşların görüşlerini almaya özen gösteriyoruz” diye konuştu.

BAKAN PEKCAN: “İHRACAT YAPIN, BİZ HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”

İhracatçı bir şehir olan Bursa'nın Eximbank kaynaklarından 2018'de 1 milyar 647 milyon dolar kullandığını vurgulayan Bakan Pekcan, “Helal olsun… İhracat yapın kullanın. Biz hazırız. Arkanızdayız” mesajını verdi. “Dünya teknolojik dönüşümden geçerken, bizim bunu seyretme lüksümüz yok” diyen Bakan Pekcan, “Biz bu treni asla kaçıramayız. Yüksek gelirli ülkeler seviyesine ulaşmak için yüksek katma değerli ihracatı ve teknolojik dönüşümü yakalamamız lazım. Bursa olarak gerçekten takdire şayan çalışmalar var. Bursa'da potansiyel var. Niyette var, altyapı da var. Yolunuz açık olsun” dedi.

 “AZİMLE VE KARARLILIKLA ÇALIŞACAĞIZ”

Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Baran Çelik, ülke genelindeki 13 genel sekreterlikten biri olan UİB'in bünyesindeki 5 ihracatçı birlikle Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine ve kalkınmasına en güçlü katkıyı sağlayan kurumlardan biri olduğunu söyledi. Çelik, “Otomotiv endüstrisi, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon, meyve sebze mamulleri ile yaş meyve sebze olmak üzere 5 sektörden ihracatçı birliğinin oluşturduğu, UİB 2018 yılında 32,8 milyar dolar ihracat değeri ile Türkiye'nin en büyük ikinci birliği olarak konumunu korudu. Türk ihracatçıları olarak, ülkemizin sürdürülebilir büyümesi ve gelişmesi noktasında hedeflerimize ulaşmaktan vazgeçmeyecek, bunun için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“TEŞVİK POLİTİKALARI SEKTÖRLERE NEFES ALDIRDI”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, Türkiye'nin 168 milyar dolarlık ihracatla dünyanın en önemli sanayi ülkeleri arasında yer aldığını belirterek, “Büyüme yolculuğumuz kritik virajlarla yavaşlasa da hükümetimizin destekleri ve özel sektörümüzün inancıyla dinamizmini koruyor” dedi. Ekonomi yönetiminin etkin koordinasyonla kısa vadede kırılganlıkları azaltmaya yönelik birçok tedbiri hayata geçirdiğini kaydeden Burkay, “Kısa, orta ve uzun vadeli adımlarla köklü ve kalıcı bir dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla uygulanan destekler ve teşvik politikaları bu zorlu süreçte firmalarımıza rahat nefes aldırdı. Bizler de iş dünyası olarak, ülkemize ve kendimize artık daha fazla güveniyor, adımlarımızı cesaretle atıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Fotoğraflar