İHRACATÇI FİRMALAR TURQUALİTY PROGRAMI İLE GÜÇLENİYOR

TURQUALİTY TÜRK MARKALARINI DÜNYAYA AÇIYOR

Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) Turquality markalaşma programı kapsamında, programa kayıtlı olarak faaliyet gösteren sektör firmalarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Bursa'da gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında Turquality Programı kapsamında ihracat yapan firma temsilcilerine programdaki yenilikler anlatılarak, sisteme dair görüş ve önerileri alındı. Programa T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Turquality Daire Başkanı Ebru Gülsoy, Otomotiv Daire Başkanı Mehmet Elbir, bakanlık yetkilileri ve firma temsilcileri katıldı. Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, “Bakanlığımız, Bursa'daki firmalarımızla görüş alışverişinde bulunmak istedi. Biz de ev sahibi olarak Bursa'da sizleri gurur ve mutlulukla ağırlıyoruz. Görüş ve önerilerimizi burada tartışıp doğruyu bulmak adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Turquality, ihracatta devlet destekleri içerisinde en önemli alternatiflerden bir tanesi. Bizler de bu programa firmalarımızın katılımları ile destek veriyoruz. Toplantımızın başarılı sonuçlar ortaya çıkarmasını diliyorum” dedi.

“İhracatımızın lokomotifi firmalarımızı destekliyoruz”

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Turquality Daire Başkanı Ebru Gülsoy ise Turquality'nin dünyada devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olduğunu hatırlatarak, “Bakanlığımızın ve firmalarımızın çok önem verdiği bir program. Bakanlığımızın çok çeşitli başka destekleri de var, bunun için harcanan bir Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) bütçemiz var. Bu bütçeden aslan payını tabi ki ihracatımızın da aslan payını gerçekleştiren değerli firmalarımız alıyor. Sayın Bakanımız da göreve geldiğinden bu yana Turquality programına ve tanıtım projelerimize özel bir önem veriyor. Biz tabi ki ihracatın her alanına destek sağlamakla yükümlüyüz, ancak şu da bir gerçek ki ihracatı bilen, yapan, uzun yıllardır bu alanda çalışan, ihracatta markalaşma başarısına ulaşmış firmalarımızın bu alanda güçlenmesi ülke ekonomisine, ihracat rakamlarına gerçek katkıyı sağlayan değer oluyor. Biz de bu bilinçle programımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tüm zorluklara rağmen hedeflerimize ulaştık”

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Otomotiv Daire Başkanı Mehmet Elbir ise şunları söyledi:  “2023 yılı ihracatta zor bir yıl oldu. Buna rağmen orta vadeli plandaki hedefi tutturduk. Birkaç sektörümüz çok kıymetli bir performans gösterdi. Bunlardan biri de otomotiv sektörüydü. Bu hedefi tutturmakta otomotiv sektörüne çok şey borçluyuz. 35 milyar doları aşan bir ihracat gerçekleştirildi ve yüzde 13'lük bir ihracat artışı oldu. Bu başarıyı görüyor ve takdir ediyoruz.”

“Türk markalarının dünyada görünürlüğünü artırmak istiyoruz”

Uludağ İhracatçı Birlikleri Kurumsal İletişim Şube Müdürü Deniz İlter otomotiv endüstrisinde OİB olarak hayata geçirecekleri Turquality projelerini anlatarak, “Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz Bakanlığımız tarafından henüz onaylanan projemizin adı 'Yeni Mobilite Ekosisteminde Otomotiv Sektörünün Tanıtımı” Bu projenin hedefleri arasında Türkiye markasının olumlu algısını artırmak, hedef ülkelerdeki pazarlama ve tanıtım etkinlikleri ile Türk Otomotiv Endüstrisinin tedarik gücü farkındalığını ve görünürlüğünü artırmak, ilişkilerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak, global ölçekte konumunu güçlendirmek ve Türk Otomotiv Endüstrisinin ihracatını uluslararası iletişim yöntemleri ile artırmak.” dedi

Konuşmaların katılımcıların sistem hakkındaki görüş ve önerileri alındı.

İlgili Fotoğraflar