Otomotiv Sektörü Geleceğiyle Buluştu

Otomotiv sektörünün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Türkiye'nin ilk otomotiv lisesi Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçı Birliği Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (OİB MTAL), OTOFEST etkinliğiyle otomotiv sektörünü geleceğiyle buluşturdu.

 Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçı Birliği tarafından otomotiv sektörünün zorunluluğu olan nitelikli iş gücü ihtiyacını gidermek üzere kurulan ve bu yıl 3. mezunlarını verecek olan OİB MTAL, Türkiye'de bir ilke imza attı. OİB MTAL da düzenlenen OTOFEST etkinliğiyle otomotiv sektörünün geleceği olan lise öğrencileri, sektörün dev firmalarıyla tanıştı. Etkinliğin açılışına OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, UİB Kurumsal İletişim Müdürü Deniz İlter, okul yönetimi, çok sayıda sanayici ve iş adamı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

OİB MTAL Okul Müdürü Yunus Bulut evsahipliğinde ve Müdür Yardımcısı Nihal Göker'in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Otofest Etkinliği'nde AKTAŞ HOLDİNG, AKZONOBEL, BTSO MESYEB, BOSCH COŞKUNÖZ HOLDİNG ve Eğitim Vakfı, DOĞUŞ OTO, ERDEĞER OTO, LASPAR, ORHAN HOLDİNG, OTOKOÇ, PLASMET, RENAULT, TKG, TOFAŞ, YEŞİLOVA HOLDİNG gibi sektörün öncü firmaları OİB MTAL öğrencilerine deneyimlerini aktardı ve sektördeki fırsatları tanıttı.

Türkiye'de liseler düzeyinde ilk kez düzenlenen OTOFEST Etkinliği hakkında değerlendirmelerde bulunan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Türk otomotiv sanayisinin geleceği açısından önemli bir işe imza atıldığını kaydetti. OİB MTAL'ın eğitim programlarıyla sektörün ihtiyacı olan nitelikli eleman açığını giderecek çalışmalar gerçekleştirdiğini vurgulayan Sabuncu, "Türkiye'de alanında ilk ve tek olan okulumuzun ilk defa düzenlediği festival, otomotiv sektörünün geleceği olan okulumuz öğrencilerinin sektörü tanıması için büyük bir fırsat. Bu etkinlik sayesinde sektör temsilcileri ve okulumuz öğrencileri arasında oluşan sinerji, sektörümüzün ihtiyacı olan nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesine katkı sağlayacak” dedi.

Bulut: otomotiv sektörünü öğrencilerimizle buluşturduk

OİB MTAL Müdürü Yunus Bulut da, etkinliği gerçekleştirmelerindeki amaçlarının öğrenci, sektör buluşmasını sağlamak, sanayicilerin deneyimlerini öğrencilere aktarmak, öğrenci sanayi işbirliğini güçlendirmek, mezun olacak durumdaki öğrencilerin iş bağlantıları kurmalarını sağlamak olduğunu dile getirdi. Avrupa ülkelerinin kalkınmasını mesleki eğitime borçlu olduğunu ifade eden Bulut, şöyle devam etti: "Bizler de bu amaçla hareket ediyoruz. Bursa, Türkiye'nin can damarı. Bu can damarına katkıda bulunmak üzere bizler de OTOFEST adı altında sanayiciyi ve öğrencileri bir araya getirdik. Şu anda gerçekten bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan sonra üstüne koyarak bu etkinliği geliştirecek ve yarınlara taşıyacağız. Okul olarak bu etkinlikte her zaman desteklerini yanında hissettiğimiz OİB Başkanı Orhan Sabuncu ve yönetimine, davetimizi icabet eden firmalarımızın değerli temsilcilerine, Koordinatör Müdür Yardımcım Nihal Göker olmak üzere bütün koordinasyon ekibine, alan şeflerine, alan öğretmenlerine, öğrencilerimize, gönül ve emek veren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Göker: Beklentilerimizin çok üzerinde bir katılım oldu

OİB MTAL Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Nihal Göker de bu yıl ilkini düzenledikleri OTOFEST'in okul-sanayi işbirliğini geliştirerek nitelikli iş gücünü sektörle buluşturma amacı taşıdığını bildirdi. Etkinlikte katılımcı tüm kuruluşlara teşekkür eden Göker, "Beklentilerimizin çok üzerinde bir destek gördük. Her yıl geleneksel olarak düzenleyeceğimiz OTOFEST'in örnek olmasını arzu ediyoruz.” dedi. OİB MTAL tarafından düzenlenen OTOFEST, 18 Mayıs Çarşamba günü TOFAŞ Üretim Direktörü Recep Temizesen, TOFAŞ E. Üretim Müdürü Tunçay Beyaz ve İnsan Kaynakları Yöneticisi Ali Çıraklar tarafından verilecek seminerlerle tamamlanacak.