OİB, GÜNEY KORE'NİN ÖNEMLİ TEDARİK İTHALATÇILARINI AĞIRLADI

09.03.2023
  • İKİ ÜLKE ARASINDAKİ EBEDİ DOSTLUK TİCARETLE PEKİŞİYOR
  • İKİ DOST ÜLKE ARASINDA TİCARET TRAFİĞİ BÜYÜYOR

Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) Türkiye'nin otomotiv sektöründeki büyümesini güçlendiren çalışmalarını sürdürüyor. OİB, son olarak KOİMA Kore İhracatçılar Birliği başkanlığında Güney Kore'nin önemli otomotiv tedarik sanayi ithalatçılarını ağırladı.

Güney Kore'nin önemli tedarikçi İthalatçıları Bursa'da ağırlayan OİB Yönetimi, Türkiye pazarı ve pazar yapısını anlatarak, Güney Koreli şirket temsilcilerini birlik üyeleri ile buluşturdu. Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye'nin dünya otomotiv sektöründeki yerine vurgu yaptı. Türkiye'nin otomotiv sektöründe Güney Kore'ye yıllık 75 milyon Dolar'lık ihracatı olduğunu hatırlatan Orhan Sabuncu, “Türkiye'de, otomotiv sektöründe dünya çapında üretim yapan daha birçok ülke için olduğu gibi Güney Kore'nin dünyaca ünlü markaları için de hizmet veriliyor, işbirlikleri yapılıyor.” dedi.

EBEDİ DOSTLUK, KARŞILIKLI TİCARETİ PEKİŞTİRİYOR…

Güney Kore ile geçmişten gelen dostluğun iki ülke arasındaki ticari anlaşmalarla da ortaya konduğunu anlatan Sabuncu, şunları söyledi: “Birçok sektörde olduğu gibi otomotiv alanında da önemli işbirliklerimiz mevcut. İki dost ülke arasında serbest ticaret anlaşması bulunuyor. İki ülke firmaları gümrük vergisi ödemeden ticaret yapabiliyor. Bu durum da iki ülke firmalarını birbiri için önemli bir pazar haline getiriyor. Ebedi dostluğumuzun yanı sıra ticari ilişkilerimizin de artarak süreceğine inanıyoruz.”

Toplantının ardından OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, KOİMA CEO'su Kim Byung-Kwan'a plaket takdim etti ve misafir edilen heyetle hatıra fotoğrafı çekildi.Programın sonunda Güney Koreli heyet ve OİB üyesi firmalar arasında yüz yüze ticari görüşmeler gerçekleştirildi.

İlgili Fotoğraflar