OİB OTOMOTİVİN GELECEĞİ TASARIM YARIŞMASINA BAŞVURULAR BAŞLADI

12.05.2022

OTOMOTİV, GELECEĞİN TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİNİ BEKLİYOR

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) Türk otomotiv sektöründe yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla düzenlediği Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması'na başvurular başladı. Bu yılki teması “Şarj ve Batarya Teknolojileri Çözümleri” olan, dünya ve sektör trendleri ile konferanslar, paneller ve yarışmaya ilişkin ödül törenini içeren Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, bu yıl 25 Ekim tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesinde düzenlenecek. Yarışmada toplam 500 bin TL ödül dağıtılacak, projeler İTÜ Çekirdek Kuluçka Programından yararlanma olanağı yakalayacak ve tüm finalistlere Patent Tescil Ödülü verilecek. 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Büyük verinin de büyük önem kazandığı otomotivde, 2030 yılında maliyetlerin yarısının yazılım ve elektronikten oluşacağı öngörülüyor. Son 16 yılın arka arkaya ihracat şampiyonu ve pandemi öncesi son üç yıllık ihracat ortalaması 30 milyar dolar olan Türk otomotiv sektörü olarak bu sistemde öncü rol üstlenmek zorundayız.”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde 2012 yılından bu yana aralıksız düzenlediği Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması'na başvurular başladı. Bu yılki teması “Şarj ve Batarya Teknolojileri Çözümleri” olan, kayıtların elektronik ortamda alındığı yarışmaya 26 Ağustos tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Dünya ve sektör trendleri ile konferanslar, paneller ve yarışmaya ilişkin ödül törenini içeren Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, bu yıl 25 Ekim tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesinde düzenlenecek. 

Türk otomotiv sektöründe yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen ve küresel rekabette daha da güçlenmek adına yaratıcı fikirleri endüstriye kazandıran bir etkinliğe dönüşen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, Türkiye'nin 2023 İhracat Stratejisi kapsamında teknoloji ile bütünleşen Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi, yeni teknolojiler ile üretim ve ihracatta katma değerin artırılması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesi, ticarileşebilir projelerin teşvik edilmesi ve üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve özgün ürünlerin dünya pazarlarına sunulmasına katkı sağlanmasını da amaçlıyor. Yarışmanın 25 Ekim tarihinde düzenlenecek ödül töreninin OİB Kurumsal Youtube kanalından da izleme imkanı sağlanacak.

Çelik: “2030'da maliyetlerin yarısını yazılım ve elektronik oluşturacak”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, günümüzün küresel rekabet ortamının ileri teknoloji ve inovasyona dayalı katma değeri yüksek ürünlere sahip olmayı gerektirdiğine işaret ederek, “Hızla yaygınlaşan dijitalleşme sürecinin olmazsa olmazı mobilite/hareketlilik kavramının da etkisiyle, otomotiv endüstrisinde de yepyeni bir ekosistem söz konusu. Hareket halindeyken yapabildiğimiz şeyler değişmeye başladı, buna paralel farklı araç alternatifleri gelişiyor. Bu doğrultuda dünya otomotiv endüstrisinin gündemini de artık elektrikli, birbiri ile bağlantılı, sürücüsüz ve paylaşılan araçlar oluşturuyor. Yeni sistem, kazaların ve trafik yoğunluğunun azalması, enerji talebinin ve ulaşım maliyetlerinin düşmesi, çok modelli ulaşım ile park alanlarının ortadan kalkması gibi gelişmeleri beraberinde getiriyor. Büyük verinin de büyük önem kazandığı sistemde, 2030 yılında maliyetlerin yarısının yazılım ve elektronikten oluşacağı öngörülüyor. Türkiye otomotiv sektörü olarak biz de bu sistemde öncü rol üstlenmek zorunda olduğumuza inanıyoruz. Son 16 yılın arka arkaya ihracat şampiyonu ve pandemi öncesi son üç yıllık ihracat ortalaması 30 milyar dolar olan Türk otomotiv sektörünün, küresel arenanın zirvesinde yerini alması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Baran Çelik, Türk otomotiv endüstrisinin ihracat alanında tek koordinatör birliği olarak, Türkiye'nin sadece üretim değil, aynı zamanda Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Merkezi olarak başarısını taçlandırması vizyonuyla öncü etkinliklere imza attıklarını söyledi.  

Bu yıl Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması katılımcılara toplam 500 bin TL ödül dağıtılacak. Bu kapsamda yarışmanın birincisine 140 bin TL, ikinciye 120 bin TL, üçüncüye 100 bin TL, dördüncüye 80 bin TL ve beşinciye 60 bin TL ve tüm finalistlere Patent Tescil Ödülü verecek. Söz konusu projeler; önde gelen sektör profesyonellerinin, tasarımcıların ve akademisyenlerin değerlendirmesi sonucunda nakdi olarak ödüller ile birlikte “İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı” ile proje sahiplerinin; projelerini olgunlaştırabilmeleri adına gerekli mentörlük ve eğitimi alarak, ofis ve laboratuvar hizmetlerinden yararlanabilme olanağı yakalayacak.

İlgili Fotoğraflar