OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE YEŞİL DÖNÜŞÜM UR-GE PROJESİ'NİN YOL HARİTASI ÇİZİLİYOR

21.12.2021

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği'nin (OİB), ihracatının yaklaşık yüzde 70'ini Avrupa Birliği'ne yapan üyelerini Avrupa Yeşil Mutabakatının getireceği yeni düzenlemelere karşı bilinçlendirmek amacıyla hayata geçirdiği ve Ticaret Bakanlığınca desteklenen  “Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm” Ur-Ge projesi kapsamında İhtiyaç Analizi başlangıç toplantısı yapıldı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, sürdürülebilirlik ve karbon emisyonlarının azaltılması konusunda sektörde ilk Ur-Ge projesini hayata geçirdiklerini vurgulayarak, “Birlik olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Yaklaşık üç yıl sürecek olan projemizin yaklaşık 5 milyon lira maliyeti olacak. Bu maliyetin yüzde 15'lik kısmını, yani yaklaşık 750 bin lirasını Birlik olarak biz karşılıyoruz. Devletimiz de projeyi yüzde 75 oranında destekliyor. Projeye katılan firmalarımız maliyetin sadece yüzde 10'unu ödeyerek Yeşil Mutabakata uyum konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti alacak” dedi.

Bursa- Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), Türkiye ihracatının 15 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotivde faaliyet gösteren üyelerine rehberlik etmeye devam ediyor.

İhracatının yaklaşık yüzde 70'ini Avrupa Birliği'ne yapan üyelerini Avrupa Yeşil Mutabakatının getireceği yeni düzenlemelere karşı bilinçlendirmek amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiren OİB, “Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm” Ur-Ge projesi ile Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde uygulanacak olan Sınırda Karbon Düzenlemesinin olumsuz etkilerinin önlenmesini amaçlıyor.

Ticaret Bakanlığının destek verdiği ve sektöründe ilk olan “Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm” Ur-Ge projesinin ihtiyaç analizi yol haritası toplantısı Birlik binasında gerçekleşti.

UİB Proje Uygulama Şube Müdürü Sevcan Özkök'ün başkanlığında yapılan başlangıç toplantısına projede yer alacak firma temsilcileri katıldı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, toplantıya video konferans ile katılarak açılış konuşması yaptı.

Çelik, AB Yeşil Mutabakatının deklare edilmesinden sonra sadece AB üyesi ülkelerde üretim yapan şirketlerin değil, AB'nin ticaret yaptığı ülkelerin üreticilerinin de Yeşil Düzenin getirdiği yükümlülükleri yerine getirmek durumunda kalacağını belirterek, “Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması”nın devreye girmesiyle, ihracatının yaklaşık yüzde 70'ini AB ülkelerine yapan Türk otomotiv endüstrisi olarak biz de “karbon vergisi” dediğimiz yeni bir maliyetle karşı karşıya kalacağız. TÜSİAD tarafından 2020 yılında yayınlanan Ekonomik Göstergeler Merceğinden Yeni İklim Rejimi Raporu'na göre Sınırda Karbon Düzenlemesinin devreye girmesiyle ton başına 50 euro olarak uygulanması beklenen karbon emisyonu fiyatı sonrası otomotiv endüstrimizin toplam gelir kaybının 233 milyon euro olması öngörülmektedir, bu da AB'ye yaptığımız toplam ihracatın yaklaşık yüzde 1'ine tekabül ediyor” diye konuştu.

TİCARET BAKANLIĞINDAN YÜZDE 75 DESTEK

Ton başına karbon emisyon fiyatları yükseldikçe, ihracat kaybının da artabileceğine işaret eden Başkan Çelik, şöyle devam etti:

“Projemizin amacı; hem yükümlülük ve ek maliyetlere karşı ihracatçılarımızı bilinçlendirmek ve gerekli önlemleri almalarına yardımcı olmak, hem de sosyal sorumluluk bilinciyle gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya miras bırakmak için üzerimize düşeni yerine getirmek. Sürdürülebilirlik ve karbon emisyonlarının azaltılması konusunda sektörde ilk Ur-Ge projesi olan bu proje için Birliğimiz de elini taşın altına koydu. Üç yıl sürecek olan projemizin yaklaşık 5 milyon lira maliyeti olacak. Bu maliyetin yüzde 15'lik kısmını, yani yaklaşık 750 bin lirasını Birlik olarak biz karşılıyoruz. Devletimiz de projeyi yüzde 75 oranında destekliyor. Böylelikle katılımcı şirketlerimiz maliyetin sadece yüzde 10'unu ödeyerek Yeşil Mutabakata uyum konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti alacak.”

Çelik'in konuşmasının ardından Ur-Ge projesinin ilk faaliyeti olan “ihtiyaç analizi” yol haritası toplantısında Deloitte Türkiye Risk Danışmanlığı ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Direktörü Murat Günaydın ve Deloitte Türkiye Risk Danışmanlığı ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Kıdemli Müdürü Mine İzmirli katılımcı firmalara bilgi verdi.

İlgili Fotoğraflar