OİB'DEN 6 MİLYAR DOLARLIK  HİNDİSTAN PAZARINDA GÜÇLÜ TANITIM

10.02.2020

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, otomotiv yedek parça ve aksesuarları alanında iki yılda bir düzenlenen Hindistan Auto Expo 2020 Component Fuarı'na info stand ile katılım gerçekleştirdi. Fuara ilk kez katılan OİB, yılda 6 milyar dolar ithalat gerçekleştiren ve tedarik sanayicileri için büyük bir potansiyel barındıran Hindistan'da gerek ev sahibi ülkeden gerekse diğer ülkelerden gelen katılımcılara etkili tanıtımlar gerçekleştirdi.

Hindistan'ın Yeni Delhi şehrinde 6-9 Şubat tarihleri arasında düzenlenen fuarda, dünyanın 20 ülkesinden bin 500 katılımcı firma yer aldı. Otomotiv yedek parça ve aksesuarları ürünlerinin sergilediği Auto Expo 2020 Fuarı'nı, bu yıl 70 ülkeden 100 bini aşkın kişi ziyaret etti. Bu yıl 15.si gerçekleşen fuara, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Tunçdöken ve UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar katıldı.

Türkiye'nin Hindistan'a otomotiv ihracatı yılda 52 milyon dolar

Otomotivde yılda 18 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Hindistan, 5,5milyon adet ile dünyanın en büyük motorlu araç üreticilerinden birisi durumunda bulunuyor. Hindistan dünya motorlu araç üretiminde Almanya'nın önünde dördüncü sırada yer alıyor. Ülke, diğer yandan kalabalık nüfusuna oranla araç sahipliği oranının halen çok düşük olduğu bir ülke durumunda bulunuyor. Motorlu araç parkının 55 milyon adet olduğu ülke, her bin kişiye düşen motorlu araç sayısının 39 olması nedeniyle gelişmeye açık bir pazar olarak görülüyor.

Hindistan çok büyük bir ülke olmasına ve büyük potansiyel barındırmasına rağmen, ülkede otomotiv sanayinde yoğun üretim olması ve özellikle binek otomobillerde yüksek gümrük vergileri, sektörel ithalat rakamlarını düşük tutuyor. Ülkenin ithalatı 6 milyar dolar civarında seyrediyor. Ülke ithalatında tedarik sanayi ürünleri büyük bir paya sahip durumda bulunuyor.

TİM verilerine göre Türkiye'nin Hindistan'a otomotiv ihracatı ise 52 milyon dolar civarında bulunuyor. OİB de Türk tedarik sanayicileri için potansiyel barındıran Hindistan'da, Çin, Almanya, Kore Cumhuriyeti, Japonya ve Tayland gibi güçlü ithalatçı ülkelerle rekabet etmeye çalışıyor.

 

İlgili Fotoğraflar